| Autor: redakcja1

Notowania zbóż. Pszenica na CBoT w górę o 3% (12.12.2014)

W czwartek można było się przekonać jak mocno nieprzewidywalne są notowania pszenicy w Chicago (ulubiony kontrakt spekulantów).

Notowania zbóż. Pszenica na CBoT w górę o 3% (12.12.2014)

Notowania zbóż

Mimo bardzo pozytywnych danych zawartych w czwartkowym raporcie USDA (wzrost zapasów końcowych pszenicy na świecie o 2 mln ton i o 0,3 mln ton w USA), kontrakt na pszenicę zyskał w czwartek w Chicago blisko 3% (grudzień 14). Jeszcze podczas nocnej sesji i na początku dziennej amerykańska pszenica traciła (a za nią kontrakt unijny) na wartości. Dzięki wybiciu za oceanem kontrakt notowany na Matif odrobił swoje dzienne straty i zamknął sesję na poziomie neutralnym.

Wsparciem dla notowań amerykańskich zbóż były cotygodniowe dane o nowych zamówieniach eksportowych. Pokazały one zawarcie dużych kontraktów eksportowych na dostawy do Japonii amerykańskiej kukurydzy i pszenicy.

Sprzedaż eksportowa kukurydzy w ostatnim tygodniu (między 28 listopada a 04 grudnia) była silna, wyniosła 962800 ton (blisko 600 tys. t do Japonii) i było to 9%  wyżej niż średnia z ostatnich 4 tygodni. W przypadku amerykańskiej pszenicy zawarto kontrakty eksportowe na 442300 t (+39% tydzień do tygodnia) i 84200 t na sezon 2015/16.

Japonia była największym odbiorcą starych zbiorów. Przypomnę w tym miejscu, że także tygodniowe amerykańskie dane na temat produkcji etanolu, które publikowane były w środę były prowzrostowe, ponieważ kolejny już raz pokazały rekordowy przerób kukurydzy na
biopaliwa. Grudniowy raport USDA był neutralny dla kukurydzy – pokazał minimalny spadek zapasów amerykańskich i 0,7 mln t wzrost zapasów końcowych na świecie.

Po dłuższej przerwie Rosja powraca na rynek eksportowy. Egipt kupił 180000 t pszenicy rosyjskiej i francuskiej. Amerykańska pszenica nadal jest niekonkurencyjna cenowo.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: