| Autor: redakcja1

Eksport polskich zbóż

Jak wynika z danych CIHZ (na podstawie opracowania ZSRIR), w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 roku eksport zbóż z Polski wyniósł 5,3 mln ton w ujęciu ilościowym, tj. o 7% więcej w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Eksport polskich zbóż

Eksport polskich zbóż

W omawianym okresie największy udział w wysyłce miała pszenica i mieszanka żyta z pszenicą – 74%, co przekłada się na blisko 4 mln ton ziarna. Na drugim miejscu znalazła się kukurydza z 13% udziałem i 707 tys. ton, a na trzecim – żyto 7% i 393 tys. ton. Po stronie przywozu odnotowano import w wysokości 1,3 mln ton, tj. o blisko 40% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. Wartość zakupów wyniosła 275,8 mln EUR. Saldo wymiany handlowej zbożami było dodatnie – 638 mln EUR, chociaż należy odnotować jego pogorszenie w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o 10,4%.
 
Według wstępnych danych CIHZ, w pierwszych jedenastu miesiącach 2016 roku polski wywóz pszenicy i mieszanki żyta z pszenicą wyniósł 3,96 mln ton, przekraczając tym samym wynik odnotowany za cały 2015 rok.
 
Miniony rok był więc trzecim z kolei, w którym polski eksport przekraczał 3 miliony ton. Wszystko wskazuje na to, że ostateczny wynik sprzedaży za 12 miesięcy 2016 roku może być powyżej 4 mln ton. Polska dołączyła tym samym do grona liczących się dostawców pszenicy wśród krajów UE.
 
W rozpatrywanym okresie w strukturze geograficznej wysyłki największy udział przypadał Arabii Saudyjskiej - 29%. Na drugiej pozycji znalazły się Niemcy - 19%, a na trzecim Egipt - 9%. Kolejne miejsca przypadały następującym odbiorcom: Algieria - 7%, Hiszpania - 6%, Nigeria - 5%, RPA - 4%, Mozambik - 3%, Kenia - 3% oraz Tanzania - 2%. Trzeba więc podkreślić, iż polska pszenica jest gatunkiem chętnie nabywanym przez odbiorców z krajów trzecich i skutecznie konkuruje o kluczowe rynki zbytu, do których zaliczają się kraje północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!