| Autor: redakcja1

Eksport polskich zbóż i ich produktów

W sierpniu 2018 r. z Polski wywieziono 459 tys. t ziarna zbóż względem 286 tys. t w poprzednim miesiącu, w tym 211 tys. t pszenicy, 85 tys. t żyta, 57 tys. t kukurydzy, 21 tys. t jęczmienia i mniejsze ilości pozostałych zbóż. Przywóz wyniósł 102 tys. t, w odniesieniu do 103 tys. t w poprzednim miesiącu. Wzrósł import pszenicy i żyta, a pozostałych zbóż zmalał.

Eksport polskich zbóż i ich produktów
W sierpniu 2018 r. zwiększył się eksport produktów młynarstwa, w tym zwłaszcza kasz i grysików oraz mąk innych niż pszenna. Wzrósł przywóz mąk pszennych, kasz i grysików oraz minimalnie słodu, a zakup pozostałych produktów z tej grupy zmalał. Z kraju wysłano więcej makaronów oraz pieczywa, a eksport wyrobów zbożowych uzyskiwanych poprzez spęcznianie i prażenie ziaren (kod CN 1904) się obniżył. Po stronie importu nastąpiło spore ograniczenie obrotów w odniesieniu do pieczywa oraz nieznaczny wzrost w odniesieniu do pozostałych produktów wtórnego przerobu zbóż.
 
Przemysłowe przemiały zbóż w sierpniu 2018 r., wyraźnie się zwiększyły. W ślad za tym wzrosła produkcja mąk pszennych, makaronów oraz pieczywa. Zmniejszyła się produkcja mąk innych niż pszenna. Więcej wyprodukowano pasz dla zwierząt.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!