| Autor: redakcja6

Dobra sytuacja na europejskim rynku zbóż. Intensywny eksport pszenicy z Francji

Jak podaje Bank BGŻ, unijny eksport pszenicy nabiera tempa. Z Francji wysłano drogą morską 57 - 58 tys. t pszenicy paszowej do Korei Południowej. Oznacza to, że francuskie ziarno jest konkurencyjne cenowo niemal na drugim końcu świata – podaje Bank BGŻ.

Dobra sytuacja na europejskim rynku zbóż. Intensywny eksport pszenicy z Francji

Eksport pszenicy z Francji

Francuska pszenica wygrała z ziarnem Australii oraz z Ameryki Północnej, mimo znacznie wyższych kosztów transportu. Duży udział pszenicy paszowej w zbiorach we Francji (wg France AgriMer 46% wobec 12% w 2013 r.), spowodował, że jej cena jest niewysoka.
 
Eksportowi z UE sprzyjają również niższe niż przed rokiem zbiory w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz osłabienie się euro wobec dolara amerykańskiego. Według konsultantów firmy doradczej Agritel, obecna transakcja może być pierwszą z wielu obejmujących pszenicę paszową z Francji wysyłaną do Azji Wschodniej.
 
Korea jest dużym importerem zbóż paszowych. Według danych USDA, w sezonie 2013/14 sprowadziła 15 mln t zbóż, w tym 10,4 mln t kukurydzy i 4,3 mln t pszenicy. Jednak głównymi dostawcami zazwyczaj są kraje z Północnej i Południowej Ameryki, Australia, a ostatnio coraz częściej również Ukraina. Pszenica eksportowana z UE w zdecydowanej większości ma jakość konsumpcyjną. Pszenica paszowa jest najczęściej zużywana na rynkach lokalnych; w gospodarstwach lub zakładach paszowych położonych w promieniu kilkuset kilometrów. Eksport francuskiej pszenicy paszowej do Korei jest więc interesującym wydarzeniem dla uczestników rynku.

Zbiory pszenicy w UE

Unia Europejska wyprodukowała w 2014 r. rekordową ilość pszenicy. Według szacunków USDA było to 155,4 mln t, czyli o 8,6% (12,3 mln t) więcej niż w roku 2013. Według firmy analitycznej Tallage, wydawcy raportu ”Stratégie grains”, produkcja pszenicy zwyczajnej wyniosła 147,7 mln t wobec 135,4 mln t w 2013 r., co oznacza wzrost o 9,1%. Co prawda w bieżący sezon UE weszła z mniejszymi niż przed rokiem zapasami, jednak podaż pszenicy rozumiana jako suma zapasów początkowych i produkcji jest bardzo duża, o 10 mln t wyższa niz przed rokiem.
 
Jednak wg prognoz, z tej zwiększonej podaży, zdecydowana większość przeznaczona będzie na zwiększenie zapasów końcowych; eksport netto ma być nawet wyraźnie mniejszy niż w ubiegłym sezonie. Tallage przewiduje nadwyżkę eksportu na poziomie 23,6 mln t wobec 26,7 mln t w sezonie 2013/14. W odniesieniu do pszenicy ogółem USDA przewiduje dodani bilans unijnego handlu na 23,0 mln t wobec 27,9 mln t w sezonie ubiegłym.
 
Jednak jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w okresie 1.07-25.11.2014 r. wydano licencje na eksport blisko 12,9 mln t pszenicy z UE wobec 11,9 mln t w porównywalnym okresie w 2013 r. Zdaniem ekspertów Banku BGŻ, eksport netto pszenicy z UE w bieżącym sezonie będzie większy niż obecnie prognozują agencje analityczne. Warto zauważyć, że gdyby nie duży unijny eksport, ceny pszenicy byłby wyraźnie niższe te, które obecnie obserwujemy.


Tagi:
źródło: