| Autor: redakcja1

Eksport unijnej pszenicy jest ciągle wolniejszy niż przed rokiem

O ile na początku sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu 2021) kraje Unii Europejskiej intensywnie eksportowały pszenicę, to już od listopada nastąpiło wyraźne spowolnienie w eksporcie tego zboża. Za nami dwa miesiące trwania inwazji Rosji na Ukrainę (zamknięcia ukraińskich portów), a dane nadal nie pokazują wyraźnego wzrostu zainteresowania unijną pszenicą.

Eksport unijnej pszenicy jest ciągle wolniejszy niż przed rokiem
Eksport pszenicy miękkiej od początku tego sezonu (do 24-go kwietnia) wynosi 21,61 mln ton i jest o prawie 4% niższy w stosunku do poprzedniego sezonu (w analogicznym okresie), ale nadal przewyższa średnią z 5 lat.
 
Warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie (2021/22) za ponad 30% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja - 6,63 mln ton, która wyprzedza nieznacznie Rumunię - 5,80 mln ton. Kolejne 3,05 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton - Bułgaria. Nasz skromny wynik (1,04 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce wśród eksporterów pszenicy.
 
Eksport zbóż razem:

Unijny eksport zbóż o 6% wyprzedza teraz tempo z poprzedniego sezonu. Opóźnienia w eksporcie większości zbóż z nawiązką nadrabia kukurydza.
 


Tagi:
źródło: