| Autor: redakcja1

Eksport unijnej pszenicy spadł w ostatnim tygodniu, ale ziarno polskie stanowiło ponownie duży udział

W tygodniu kończącym się 22-września kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) tylko 132,4 tys. ton pszenicy miękkiej, czyli o ponad 60% mniej niż w analogicznym tygodniu przed rokiem.

Eksport unijnej pszenicy spadł w ostatnim tygodniu, ale ziarno polskie stanowiło ponownie duży udział
Wynik ten zostanie najpewniej skorygowany w górę wzorem tygodni poprzedzających. Od początku lipca (początek sezonu 2019/20) wywieziono poza UE 5,65 mln ton pszenicy miękkiej. Jest to wynik aż o 36% lepszy niż w analogicznym okresie sezonu 2018/19.
 
Tempo eksportu polskiej pszenicy w tym sezonie, chociaż słabe na tle innych krajów UE, wyprzedza ubiegłoroczny eksport w analogicznym okresie.
 
W analizowanym tygodniu udział polskiej pszenicy w całym eksporcie był ponownie duży, ponieważ wyniósł 58,42 tys. ton (43,9%).
 
Od początku sezonu wyeksportowaliśmy poza UE "tylko" 326,09 tys. ton pszenicy, co daje nam dopiero 7 miejsce w rankingu eksporterów tego zboża. Pszenica pochodząca z Polski stanowi tylko 5,8% unijnego eksportu.
 
Dotychczasowy eksport jest jednak większy od ubiegłorocznego, kiedy to w analogicznym okresie wyeksportowaliśmy 268,23 tys. ton pszenicy.
 
W unijnym eksporcie pszenicy dominują dwa kraje, są to Rumunia i Francja, które odpowiadają za blisko 60% eksportu. W rankingu eksporterów wyprzedzają nas także: Bułgaria (10,0%), Litwa (8,7%), Łotwa (6,2%) i minimalnie Niemcy (5,9%). 


Tagi:
źródło: