| Autor: redakcja1

Ukraina - trzeci eksporter zbóż na świecie

W tym sezonie Ukraina pozostanie trzecim największym eksporterem zbóż na świecie. Polska nie jest znaczącym importerem ukraińskiego ziarna – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ukraina - trzeci eksporter zbóż na świecie

Eksport zbóż z Ukrainy przekroczy 32 mln ton

W przedstawionym w czwartek 29.10 br. raporcie Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) skorygowano o 0,3 mln t prognozę wywozu zbóż z Ukrainy w sezonie 2015/2016 do 32,4 mln t. Wzrost wynikał ze sporego zwiększenia prognozy wysyłki pszenicy o 1,3 mln t, co zniwelowało spadek prognozy dla kukurydzy o 1 mln t.

Gdyby aktualna prognoza sprawdziła się, wtedy wielkość ta byłaby drugą najwyższą w historii, choć w dalszym ciągu o 1,7 mln t - 5 proc. niższą od rekordu z sezonu 2014/2015. Tym samym nasz wschodni sąsiad utrzyma się na trzeciej pozycji na świecie pod kątem eksportu zbóż, z udziałem 10,3 proc., po Stanach Zjednoczonych z szacowanym wywozem wielkości 77,8 mln t oraz UE z 40,5 mln t. Ukraina wyprzedza pod tym względem Rosję - 31,7 mln t, Brazylię - 30 mln t i Argentynę - 27 mln t.

Atutem Ukrainy są niewątpliwie bardzo dobre gleby, korzystny klimat, niskie koszty produkcji oraz bardzo dobre położenie w odniesieniu do czołowych importerów skoncentrowanych wokół Morza Śródziemnego.

Duże znaczenie kukurydzy i jęczmienia

Ukraina ma szczególnie duże znaczenie w wywozie kukurydzy i jęczmienia. Zdaniem MRZ w omawianym sezonie Ukraina wyśle 16 mln t kukurydzy. To wyraźnie mniej niż w ostatnich dwóch latach, kiedy średnio sprzedaż wynosiła 19 mln t. Niemniej jednak ta ilość nadal zapewnia czwarte miejsce na świecie zaraz po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie i pierwsze na półkuli wschodniej, z udziałem 12,8 proc. Najwięksi importerzy znajdują się w UE, Afryce Północnej i Azji Wschodniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!