| Autor: redakcja1

Euronext zapowiada wprowadzenie kontraktu na ukraińską pszenicę

Przedstawiciele giełdy Euronext i Argus Media poinformowali, że trwają prace nad przygotowaniem i uruchomieniem handlu kontraktem terminowym oraz opcjami na pszenicę pochodzącą z Ukrainy. W odróżnieniu od unijnej pszenicy notowanej w Paryżu (Euronext - Paryż - dawniej Matif), kontrakt na ukraińskie zboże będzie rozliczany gotówkowo, czyli na podstawie codziennych cen raportowanych przez Argus Media w skład którego wchodzi ukraińska firma analityczna Agritel.

Euronext zapowiada wprowadzenie kontraktu na ukraińską pszenicę
Warto wiedzieć, że u amerykańskiej konkurencji (CME) od kilku lat funkcjonuje analogiczny kontrakt futures na rosyjską pszenicę z basenu Morza Czarnego, a w grudniu 2020 kontrakt futures na pszenicę wprowadziła giełda w Moskwie.
 
Kontrakt terminowy oraz opcje pozwolą na sprawne zarządzanie ryzykiem cenowym, czyli umożliwią zabezpieczenie stałej ceny w przyszłości (kontrakt futures) lub minimalnej ceny sprzedaży dla jednych i maksymalnej ceny zakupu dla np. importerów w przypadku opcji.
 
W sezonie 2020/21 Ukraina powinna wyeksportować 17,5 mln ton pszenicy (21 mln ton rok wcześniej), co stawia ten kraj na 6 miejscu w rankingu światowych eksporterów tego zboża po Rosji (39 mln ton), USA, Kanada i UE (po 26-27 mln ton) i Australii (20 mln ton). Dane powyższe pochodzą ze styczniowych prognoz USDA.


Tagi:
źródło: