| Autor: redakcja1

Rekordowy eksport zbóż z Rosji w grudniu 2015 r.

Rosyjski eksport zbóż w grudniu zeszłego roku osiągnął rekordowo wysoki miesięczny poziom wynoszący 3,8 mln ton, w tym 2,7 mln ton pszenicy - podaje FAMMU/FAPA.

Rekordowy eksport zbóż z Rosji w grudniu 2015 r.

Eksport zbóż z Rosji

Spore ilości pszenicy zostały wysłane do Egiptu - 822,5 tys. ton oraz do Turcji - 426,6 tys. ton. Intensyfikacja eksportu była spowodowana głównie słabością rubla w tym czasie, co działało wspierająco dla rosyjskiej sprzedaży zagranicznej. Na deprecjację rubla wpływ miały natomiast bardzo niskie ceny ropy na rynkach globalnych.
 
Początek nowego roku przyniósł jednak spowolnienie wywozu. W styczniu br. eksport zbóż kształtował się w przedziale od 1,4 do 1,5 mln ton, z czego 1,1 – 1,2 mln ton to pszenica. SovEcon szacuje, że w lutym i marcu br. tempo wysyłki może ponownie się zwiększyć.

Dostawy pszenicy do Turcji w styczniu i lutym br. mogą zmaleć w związku z czynnikami sezonowymi. Eksport jęczmienia z Rosji w tym sezonie handlowym utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie za sprawą wzmożonego popytu ze strony Arabii Saudyjskiej oraz Japonii. Na relatywnie wysokim poziomie pozostaje też eksport kukurydzy przede wszystkim za sprawą sporego zapotrzebowania ze strony Turcji i Południowej Korei.Tagi:
źródło: