| Autor: redakcja6

Handel polskim zbożem i produktami zbożowymi w 2013 r.

Według Wiesława Łopaciuka i Magdaleny Bodył z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w październiku 2013 roku odnotowano wzrost eksportu ziarna z Polski, a także jego importu na teren kraju.

Handel polskim zbożem i produktami zbożowymi w 2013 r.
Jak podali specjaliści w styczniowym Rynku Rolnym, stosunek eksportu do importu ziarna zbóż z Polski był znaczący. O ile we wrześniu 2013 roku sprzedaż zagraniczna ukształtowała się na poziomie 551 tys. ton ziarna zbóż, to zakup wyniósł zaledwie 100 tys. ton.
 
Spore znaczenie w handlu polskim zbożem miał słód oraz kasza i płatki, których wywieziono we wrześniu ubiegłego roku poza granice Polski w ilości o ponad 20% większej wobec tego samego miesiąca 2012 roku.
 
Jednocześnie, jak zauważyli eksperci z IER-GŻ, zmalał eksport mąk oraz ziarna obrobionego inaczej.
 
Z kolei w obrębie importu produktów pierwotnego przetwórstwa, dynamicznie rósł przywóz większości produktów. Największą zwyżkę, bo prawie dwukrotną, odnotowano w przypadku słodu. Jednocześnie zwiększył się eksport produktów wtórnego przetwórstwa, zmalał natomiast wywóz pasz dla zwierząt domowych i gospodarskich.
 
Według Łopaciuk i Bodył, wzrost obrotów odnotowano również w imporcie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!