| Autor: redakcja6

Ukraina: Gorsza jakość pszenicy z powodu deszczu

Z informacji handlowców i analityków wynika, że spora część tegorocznych plonów pszenicy na Ukrainie ucierpiała z powodu opadów deszczu – podała FAMMU/FAPA.

Ukraina: Gorsza jakość pszenicy z powodu deszczu
Jak podają eksperci, deszcze mają bezpośredni wpływ na plantacje pszenicy, co powoduje pogorszenie jakości ziarna. Udział pszenicy paszowej w tegorocznej produkcji wyniesie 35%. Natomiast walki prowadzone na wschodzie kraju mogą spowodować, że Ukraińcy stracą od 500 do 550 tysiąca ton zbóż z prognozowanych 60 mln ton. Obecnie Ukraina zebrała około 90% pszenicy. Szacuje się, że zbiory tego gatunku ziarna osiągną poziom 19,4 mln ton.
 
FAMU/FAPA informuje, że Ukraina konkuruje z Rosją i UE o rynki krajów północnej Afryki. Z ostatnich odnotowań wynika, że w eksporcie do Egiptu zaczęła wygrywać Rosja. Tegoroczna jakość ziarna oceniana jest wysoko, bo 77,5% pszenicy kwalifikuje się do pszenicy konsumpcyjnej, zaś pozostała część, do pszenicy paszowej.
 
Analitycy podają, że mimo problemów wynikających z konkurencji z Rosją, Ukraina w sezonie 2014/2015 w dalszym ciągu prawdopodobnie będzie eksportować pszenicę do Egiptu, jednak wywóz ten będzie głównie realizowany przez firmy handlowe a nie przez GASC. W ubiegłym roku Ukraina zebrała 21mln ton ziarna pszenicy, a eksport osiągnął 9 mln ton.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!