| Autor: redakcja1

KE obniża oczekiwane zbiory pszenicy w tym roku, ale podnosi prognozy dla kukurydzy

Z końcem czerwca Komisja Europejska uaktualniła swoje prognozy tegorocznych zbiorów. Oparte są one na szacunkach wzrostu powierzchni zasiewów (r/r) i zakładają lepsze od średniej plony. Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż powinny wynieść w tym roku 313,8 mln ton (-0,4 mln ton od maja), w porównaniu do 292,9 mln ton w 2018 roku. Jest to zarazem poziom o 2,1% powyżej średniej pięcioletniej.

KE obniża oczekiwane zbiory pszenicy w tym roku, ale podnosi prognozy dla kukurydzy
Czerwcowa prognoza zbiorów pszenicy została jednak obniżona o 1,2 mln ton, w stosunku do oczekiwań sprzed miesiąca. Zbiory pszenicy (razem miękkiej i durum) powinny sięgnąć 151,2 mln ton, co i tak oznaczać będzie wzrost o blisko 9,7% w stosunku do słabego 2018 roku i tylko wynik o 0,5% lepszy od średniej z pięciu ostatnich lat.
 
KE podnosi jednocześnie swoje oczekiwania w stosunku do kukurydzy. Zbiory unijnej kukurydzy prognozowane są teraz na poziomie 69,6 mln ton, czyli ponad 1 mln ton powyżej ubiegłego roku i 6% powyżej średniej.

Lepsze prognozy dla Polski:

Komisja Europejska podniosła minimalnie szacowany areał i nieco mocniej średnią wydajność zbóż w Polsce. W konsekwencji najnowsza prognoza zakłada zbiory wszystkich zbóż na 30,04 mln ton, w porównaniu do 29,47 mln ton w maju.

KE zakłada, że w naszym kraju obszar zasiewów pod tegoroczne zbiory spadnie do 7,47 mln ha z 7,81 mln ha rok wcześniej (-4,3% rok do roku). Mimo to zbiory powinny być większe niż przed rokiem dzięki dużo lepszej (powyżej średniej) wydajności. Produkcja wszystkich zbóż prognozowana jest na 30,04 mln ton (+12,2%-rok do roku i 1,3% powyżej średniej). Zbiory pszenicy oceniane są na 11,66 mln ton pszenicy (+1,84 mln ton-rok do roku), a kukurydzy na 4,15 mln ton (+0,29 mln ton-rok do roku).

KE zakłada średnią wydajność pszenicy na poziomie 4,88 t/ha (4,4% powyżej średniej) i 4,02 t/ha dla wszystkich zbóż razem (minimalnie powyżej średniej). W 2018 roku pszenica plonowała średnio 4,06 t/ha, a zboża razem na poziomie 3,43 t/ha.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!