| Autor: redakcja1

KE oczekuje wzrostu produkcji i eksportu zbóż w nowym sezonie

Zdaniem Komisji Europejskiej proponowane środki mające na celu zwiększenie produkcji roślin uprawnych w UE umożliwią rolnikom zwiększenie powierzchni zasiewów zbóż, słonecznika i roślin wysokobiałkowych. W rezultacie zbiory w UE w 2022 roku mogą być bardzo dobre dla zbóż i nasion oleistych, pod warunkiem, że przeważają normalne warunki pogodowe.

KE oczekuje wzrostu produkcji i eksportu zbóż w nowym sezonie
KE oczekuje, że produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 297,7 mln ton. Zdaniem KE zmniejszony popyt na paszę ze względu na niższą produkcję wieprzowiny i mniejsze wykorzystanie ziarna do produkcji biopaliw może pomóc złagodzić wpływ, jaki na rynki światowe może mieć oczekiwany brak eksportu zboża z Ukrainy.

KE zakłada, że unijny eksport zbóż wzrośnie o 14% w tym sezonie (do końca czerwca), głównie dzięki dodatkowym 5,6 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu z poprzednim sezonem.

Wzrost eksportu pszenicy (z 33 do 40 mln ton) powinien mieć miejsce w nowym sezonie. Mniejszy import i wyższy eksport sprawi, że unijny eksport netto zbóż może zwiększyć się 40% do 41,4 mln ton w sezonie 2022/23.

Import pszenicy miękkiej i kukurydzy powinien spaść przy małej oczekiwanej dostępności na całym świecie. KE oczekuje, że kraje UE sprowadzą tylko 9 mln ton kukurydzy w porównaniu do 14 mln ton w obecnym sezonie. Mniejszy import pszenicy miękkiej zostanie zrekompensowany większymi zakupami pszenicy durum.

Konsekwencją silnego wzrostu eksportu unijnych zbóż (pszenicy) i mniejszego importu będzie spadek zapasów ziarna na koniec nowego sezonu o blisko 2 mln ton (r/r) do 42,8 mln ton.
 


Tagi:
źródło: