| Autor: redakcja1

KE zdecyduje o autoryzacji kukurydzy GMO 1507

W dniu 11 lutego 2014 roku kraje członkowskie Unii podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych poddały pod głosowanie legalizacją kukurydzy GMO 1507 firmy Pionier Hi-Bred do uprawy - podaje FAMMU/FAPA.

KE zdecyduje o autoryzacji kukurydzy GMO 1507
Kukurydza ta jest odporna na działanie substancji aktywnej niektórych środków chwastobójczych oraz odporna na niektóre szkodniki z rzędu łuskoskrzydłych, gdyż wytwarza owadobójczą toksynę Cry1F.
 
W trakcie głosowania aż 19 państw, w tym również i Polska sprzeciwiło się autoryzacji tego zboża. Natomiast za głosowały: Hiszpania, Szwecja, Finlandia, Estonia i Wielka Brytania, a od głosu wstrzymały się: Belgia, Czechy, Portugalia oraz Niemcy.
 
Odmiana 1507 jest szczególnie kontrowersyjna z uwagi na ryzyko jakie niesie dla środowiska, w tym dla motyli oraz ciem, a różne gremia w Unii ostrzegają przed jej legalizacją. Niemniej jednak, nie osiągnięto niezbędnej większości głosów, a więc o autoryzacji zdecyduje sama Komisja, co prawdopodobnie może nastąpić po eurowyborach 22-25 maja 2014 roku.
 
Według GP podjęty przez Komisję dotychczasowy tryb procedowania propozycji dopuszczenia do uprawy kukurydzy 1507 obarczony jest takimi samymi błędami proceduralnymi, które KE popełniła już w procesie autoryzacji uprawy ziemniaka Amflora, a które wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 grudnia 2013 doprowadziły do jej unieważnienia. Także ocena ryzyka związanego z jej uprawą jest niepełna i z błędami uniemożliwiającymi wiarygodne oszacowanie skutków wprowadzenia do środowiska.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!