| Autor: redakcja1

Kolejne rekordy na giełdowym rynku zbóż (13.03.2014)

W środę kontrakty futures na pszenicę poszybowały w górę o blisko 4% na giełdzie w Chicago i o 1,5% na giełdzie Matif.

Kolejne rekordy na giełdowym rynku zbóż (13.03.2014)
Jednym z ważnych powodów trwających od początku lutego wzrostów na rynku pszenicy jest pogarszająca się kondycja pszenicy ozimej w USA, przy utrzymującym się silnym popycie eksportowym. Na przełomie lutego i marca doszły problemy związane z Krymem i to one spowodowały masowy napływ nowego kapitału spekulacyjnego na rynek zbóż (pszenica i kukurydza).
 
Nowe zakupy (zajmowanie długich pozycji) napędzają kolejne wzrosty i to popyt na wirtualny towar (kontrakt futures) winduje ceny z dnia na dzień o nawet kilka procent. Kontrakty zbożowe futures stały się maszynką do zarabiania pieniędzy dla wielkich inwestorów finansowych.  Tu warto zauważyć, że od 3,5 letnich minimów notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago z początku roku, wyceny futures wzrosły już o 25% - pszenica i o 18% - kukurydza w Chicago. Tak silne wzrosty nie mają żadnego uzasadnienia w sytuacji fundamentalnej na globalnym rynku zbóż. Rynek zbóż na  Matif jest w mniejszym stopniu rynkiem spekulacyjnym, stąd mniejsza zmienność cen przy zachowaniu jednak kierunku obranego przez giełdę w Chicago. Siła wzrostów na europejskich kontraktach zbożowych jest dodatkowo zmniejszana przez trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy eurodolara (słabnie dolar i drożeje euro), którego kurs jest teraz najwyższy od października 2011 roku.
 
W ostatnich dniach doszło do silnej przeceny na rynku oleistych. Trwa realizacja zysków (zamykanie długich pozycji) na soi. Wcześniej jednak notowania soi w Chicago wzrosły w okresie początek lutego do 7-go marca o 15%. Teraz spadły w ciągu trzech dni o ok. 5%.

Wczorajsze prognozy płynące z Brazylii były złe dla rynku soi (poniżej), mimo to nie ma jak na razie reakcji na te dane na giełdzie w Chicago.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Wczoraj CONAB (brazylijska agencja analityczna) obniżyła minimalnie brazylijską produkcję kukurydzy z 75,5 mln ton do 75,2 mln ton. Są to szacunki nadal wyższe niż ostatnia prognoza USDA w wysokości 70 mln ton. CONAB mocno obniżył prognozę produkcji soi brazylijskiej do 85,4 mln ton z 90 mln ton (USDA – 88,5 mln ton).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!