| Autor: mikolaj

Kontrakty na zboża utraciły część poniedziałkowych wzrostów (26.03.2014)

Spadki notowań kontraktów futures były wczoraj niewielkie i mieściły się w 1% na giełdzie w Chicago i w 0,5% na giełdzie Matif w Paryżu. Nadal kontrakty na zboża konsolidują się (trend boczny) w pobliżu wielomiesięcznych maksimów. Aktualnie to pogoda i ryzyko przełożenia się konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na ograniczenie podaży zbóż z tamtego regionu (ewentualne embargo na handel z Rosją) stanowią motywację do kupowania kontraktów futures przez inwestorów finansowych.

Kontrakty na zboża utraciły część poniedziałkowych wzrostów (26.03.2014)

Trzeba mieć na uwadze, że już teraz grupa ta posiada olbrzymią pozycję długą na giełdzie w Chicago w kukurydzy i ciągle dokupuje kontrakty. Stąd też w przypadku ustąpienia problemów pogodowych (w większym stopniu dotyczą amerykańskiej pszenicy), publikacji dobrych prognoz zbiorów i braku eskalacji konfliktu w Basenie Morza Czarnego ceny kukurydzy mogą w szybkim tempie spaść. W przypadku amerykańskiej pszenicy zaangażowanie kapitału spekulacyjnego jest jak na razie dużo mniejsze a dotychczasowe wzrosty (sięgające 30%) wynikały z wychodzenia z krótkich pozycji (odkupowania kontraktów), w jakie był ten kapitał ulokowany.

Oprócz bardzo złego stanu upraw pszenicy ozimej w USA (ucierpiała za sprawą siarczystych mrozów oraz suszy) zbyt suche warunki występują także na dużych obszarach Europy, w Basenie Morza Czarnego i we wschodniej Australii. Na tak wczesnym etapie nie musi to mieć przełożenia na niższe zbiory.


Eksport rosyjskiego i ukraińskiego zboża przyspieszył w lutym i marcu, przedsiębiorcy starają się sprzedać jak najwięcej w obawie o możliwe komplikacje, dodatkowo w sytuacji słabnącej waluty korzystniej jest posiadać dolary niż ruble czy hrywnę.

SovEcon szacuje zbiory zbóż w Rosji na 88,0 mln ton, wzrost o 2 mln ton z poprzedniego szacunku ale o 4 mln ton mniej niż rok temu. Eksport w sezonie 2014/15 powinien wynieść  22,0 mln ton w porównaniu do 24,1 mln ton w roku 2013 /14 (do teraz Rosja wyeksportowała ok. 20 mln ton zbóż).


W najbliższy poniedziałek USDA opublikuje dane z prognozą areałów zasiewów w USA oraz stan zapasów na koniec kwartału.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż z wtorku 25-03-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:


Pszenica maj 14 – zamknęła wtorek spadkiem o 0,75 euro/t (-0,4%) do poziomu 213,0 euro/t.

24-go marca seria ta zamknęła się ceną 213,75 euro/t - najwyżej od 8-go kwietnia 2013 roku.

29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).

 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!