| Autor: mikolaj

Kontrakty na zboża w USA kontynuują marsz w górę (19.02.2014)

We wtorek, po długim weekendzie, na CBoT pszenica (marzec-14) poszybowała w górę o 2,3%, osiągając swoje 8 tygodniowe maksimum. Kukurydza zyskała we wtorek na wartości blisko 1%, wznosząc się do 4 miesięcznych maksimów.

Kontrakty na zboża w USA kontynuują marsz w górę (19.02.2014)

Wczorajsze dane na temat amerykańskiego tygodniowego eksportu były bardzo dobre dla kukurydzy i gorsze niż tydzień wcześniej dla pszenicy. To jednak pszenica zyskiwała wczoraj mocniej w dużej części za sprawą inwestorów finansowych, którzy odwracają swoje krótkie pozycje na giełdzie w Chicago.

Od czasu swoich 3,5 letnich minimów amerykańskie kontrakty zyskały już odpowiednio: 9%-kukurydza i 11%-pszenica.  Wzrosty kontraktów na CBoT wspierane są również przez trwający od początku lutego trend osłabiania się amerykańskiej waluty. Usd stracił w tym czasie do eur ponad 2%. Silniejsze euro osłabia presję wzrostową na europejskie zboża notowane na Matif. Pszenica notowana w Paryżu (marzec-14) zyskała wczoraj 0,75 euro/t osiągając poziom 199 euro/t. Europejska kukurydza od długiego już czasu skutecznie opiera się wzrostom, pozostając w trendzie bocznym.

Min. Rol. Ukrainy poinformowało, że 93% areałów ozimin jest w stanie dobrym i dostatecznym. Oficjalne dane mówią też o dotychczasowym eksporcie 23,2 mln ton zbóż, w tym 13,69 mln ton kukurydzy, 7,16 mln ton pszenicy i 2,13 mln ton jęczmienia. Ukraina wyeksportowała też 2,05 mln ton rzepaku i 0,87 mln ton soi.


Urząd statyczny Kazachstan poinformował, że w 2013 roku zbiory zbóż wyniosły 18,2 mln ton w porównaniu do poprzednich szacunków 19,0 mln ton. Ministerstwo Rolnictwa Kazachstanu prognozuje, że eksport zbóż wyniesie do końca sezonu 9,0 mln t w porównaniu z 7,1 mln ton rok wcześniej.

Według francuskiej agencji analitycznej „AgriMer” dotychczasowa łagodna zima sprawiła, że kondycja francuskich ozimin jest bardzo dobra. 75% upraw pszenicy ozimej zaliczana jest do grupy dobry - bardzo dobry, podczas gdy rok temu było to tylko 66%.
 

Czytaj więcej o cenach zbóż

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!