| Autor: redakcja1

Kontrakty terminowe na zboża o krok od minimów (2.07.2014)

Początek wtorkowej sesji za oceanem zapowiadał kolejny dzień silnych spadków na rynku zbóż i soi.

Kontrakty terminowe na zboża o krok od minimów (2.07.2014)
Jednak w miarę upływu czasu na CBoT, po pogłębieniu o 1,5-2% poniedziałkowych przecen, lipcowa soja i kukurydza odrobiły większość strat i zamknęły dzień na tylko niewielkich minusach. Pszenica lipcowa zamknęła wtorek na blisko 1% minusie. Przypomnę, że serie kukurydzy i soi przypadające na nowe zbiory runęły w Chicago w poniedziałek w dół o 5-6% i o blisko 3% pszenica.
 
Wczorajsze dane USDA na temat kondycji amerykańskich upraw były bardzo dobre dla kukurydzy oraz soi i neutralne dla pszenicy. Indeks Brugler 500 kukurydzy wzrósł do 389 z 386 w poprzednim tygodniu. W przypadku soi indeks stanu upraw Brugler 500 wzrósł o 1 punkt z ostatniego tygodnia do 381 pkt, stąd prognozowane plony z ha są nadal wysokie. Kondycja pszenicy amerykańskiej (uśredniona dla wszystkich odmian) nie zmieniła się w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Kontrakty zbożowe i rzepak na Matif w większości traciły na wartości we wtorek. Pszenica (seria listopadowa) potaniała 1,5 euro i ustanowiła swoje nowe wielomiesięczne minimum. Kukurydza (seria najbliższa) zamknęła dzień na poziomie neutralnym, równym wielomiesięcznemu minimum. Największy, bo blisko 1% (3,0 euro/t), spadek zanotował we wtorek rzepak. W ciągu dnia rzepak tracił nawet 5,5 euro. Ostatecznie seria najbliższa na rzepak zamknęła dzień ceną 340,25 eur/t - najniżej od lipca 2010 roku.

 
Rabobank obniżył swoje dotychczasowe prognozy cen kukurydzy, pszenicy i soi w Chicago pod wpływem bardzo dobrych poniedziałkowych raportów o stanie zapasów i areału amerykańskich upraw.

Egipski GASC wykorzystał poniedziałek do zakupu 180 tys. ton pszenicy rumuńskiej i 60 tys. ton z Rosji. Pierwszy zakup w sezonie 2014/15.

W Europie, ostatnie opady są bardzo korzystne w odniesieniu do kukurydzy, ale budzą obawy w odniesieniu do innych zbóż dla których zbliża się termin zbioru. Na południu Europy w wielu miejscach (Bułgaria, Rumunia) ulewne deszcze utrudniają trwające tam żniwa. W centralnej Ukrainie deszcze spowolniły zbiory pszenicy ozimej.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!