| Autor: redakcja1

Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (02-06.06.2014)

W tym tygodniu na europejskich i amerykańskich giełdach przeważały spadki – podaje FAMMU/FAPA.

Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (02-06.06.2014)
Notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym na paryskiej giełdzie potaniały o 0,3% do 191 EUR/t. Niemniej jednak zniżka cen w skali dwóch tygodni wynosiła już ponad 3%, a w obrębie ostatniego miesiąca około 7%. W nieznacznym stopniu zmalały także ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym – o 0,6% do 176,8 EUR/t. Podobnie jak w przypadku kukurydzy w przeciągu ostatniego miesiąca kukurydza potaniała o niemal 7%.
Obniżki notowań na CBoT były jeszcze wyraźniejsze. Pszenica w kontrakcie lipcowym wyceniana była po 222,6 USD/t, czyli mniej o 4,2% niż tydzień wcześniej, a kukurydza – o 4,4% niż w zeszłym tygodniu - po 176,8 USD/t. Ostatnie spadki cen zbóż to głównie odzwierciedlenie optymistycznych prognoz zbiorów.
 
Poprawa pogody w części amerykańskiego pasa upraw kukurydzy przyczynia się do zwiększenia spadków. Środkowo-zachodni obszar otrzymał dużą dawkę opadów, które powinny w większości być korzystne dla upraw zbożowych. Zanotowano tylko relatywnie nieznaczne straty spowodowane przez grad i nadmierne opady deszczu. Notowania kukurydzy na chicagowskiej giełdzie są aktualnie najmniejsze od czterech tygodni.
Szacowane wysokości unijnej i globalnej produkcji zbożowej są w nadal wysokie. Pod koniec maja br. IGC skorygowała w górę prognozę tegorocznych zbiorów zbóż ogółem z 1,935 mld ton do 1,937 mld ton. Wzrost ten odzwierciedla przede wszystkim spodziewany przyrost zbiorów kukurydzy na świecie z wcześniejszych 950 mln ton do 955 mln ton. Spodziewane globalne zbiory pszenicy zostały zmniejszone z 697 do 694 mln ton. W dalszym ciągu jednak taki poziom światowej produkcji tego gatunku należy uznać za wysoki.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!