Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (02-06.06.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu na europejskich i amerykańskich giełdach przeważały spadki – podaje FAMMU/FAPA.

W tym tygodniu na europejskich i amerykańskich giełdach przeważały spadki – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania pszenicy w kontrakcie listopadowym na paryskiej giełdzie potaniały o 0,3% do 191 EUR/t. Niemniej jednak zniżka cen w skali dwóch tygodni wynosiła już ponad 3%, a w obrębie ostatniego miesiąca około 7%. W nieznacznym stopniu zmalały także ceny kukurydzy w kontrakcie listopadowym – o 0,6% do 176,8 EUR/t. Podobnie jak w przypadku kukurydzy w przeciągu ostatniego miesiąca kukurydza potaniała o niemal 7%.
Obniżki notowań na CBoT były jeszcze wyraźniejsze. Pszenica w kontrakcie lipcowym wyceniana była po 222,6 USD/t, czyli mniej o 4,2% niż tydzień wcześniej, a kukurydza – o 4,4% niż w zeszłym tygodniu - po 176,8 USD/t. Ostatnie spadki cen zbóż to głównie odzwierciedlenie optymistycznych prognoz zbiorów.
 
Poprawa pogody w części amerykańskiego pasa upraw kukurydzy przyczynia się do zwiększenia spadków. Środkowo-zachodni obszar otrzymał dużą dawkę opadów, które powinny w większości być korzystne dla upraw zbożowych. Zanotowano tylko relatywnie nieznaczne straty spowodowane przez grad i nadmierne opady deszczu. Notowania kukurydzy na chicagowskiej giełdzie są aktualnie najmniejsze od czterech tygodni.
Szacowane wysokości unijnej i globalnej produkcji zbożowej są w nadal wysokie. Pod koniec maja br. IGC skorygowała w górę prognozę tegorocznych zbiorów zbóż ogółem z 1,935 mld ton do 1,937 mld ton. Wzrost ten odzwierciedla przede wszystkim spodziewany przyrost zbiorów kukurydzy na świecie z wcześniejszych 950 mln ton do 955 mln ton. Spodziewane globalne zbiory pszenicy zostały zmniejszone z 697 do 694 mln ton. W dalszym ciągu jednak taki poziom światowej produkcji tego gatunku należy uznać za wysoki.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl