Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (26-30.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na europejskich i...

W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na europejskich i amerykańskich giełdach zniżkowały – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Taki stan rzeczy jest ściśle związany z poprawą warunków pogodowych w niektórych rejonach produkcji zbożowej. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie czerwcowym na Matif kosztowała 171,5 EUR/t, a więc spadek o 2,6% w relacji tygodniowej. Natomiast pszenica w kontrakcie listopadowym kosztowała o 2,9% mniej niż przed tygodniem, tj. 191,5 EUR/t.
Ceny zbóż w kontraktach terminowych na CBoT również spadają. Kukurydza w kontrakcie lipcowym potaniała do 184,8 USD/t, a więc to o 1,5% mniej niż tydzień wcześniej. Jeszcze większe obniżki były widoczne w odniesieniu do pszenicy w kontrakcie lipcowym, bo o 4,1% do 232,4 USD/t. Pszenica tanieje głównie w związku z poprawą pogody, czyli pojawieniem się opadów deszczu w pasie amerykańskich równin. Kukurydza także jest coraz tańsza, na co wpływa przyspieszenie tempa zasiewów tego gatunku w USA.
 
Koniec tygodnia przyniósł kolejne zniżki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT na co najprawdopodobniej miały wpływ obawy dotyczące spaku zużycia paszowego w przypadku nasilenia rozprzestrzeniania wirusa świńskiej grypy w USA.
Obniżenie się notowań pszenicy w USA to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy warunków pogodowych dla upraw tego gatunku w Stanach. USDA w swoim najnowszym tygodniowym raporcie oceniła dobrze i bardzo dobrze stan 31% zasiewów pszenicy ozimej, czyli o 2 pp. wyżej niż w poprzednim tygodniu. Handlowcy podkreślają jednak, że jakość amerykańskiej pszenicy z tegorocznych zbiorów może być gorsza od średniej – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl