| Autor: redakcja1

Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (26-30.05.2014)

W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na europejskich i amerykańskich giełdach zniżkowały – podaje FAMMU/FAPA.

Kontynuacja spadków cen zbóż na giełdach (26-30.05.2014)
Taki stan rzeczy jest ściśle związany z poprawą warunków pogodowych w niektórych rejonach produkcji zbożowej. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie czerwcowym na Matif kosztowała 171,5 EUR/t, a więc spadek o 2,6% w relacji tygodniowej. Natomiast pszenica w kontrakcie listopadowym kosztowała o 2,9% mniej niż przed tygodniem, tj. 191,5 EUR/t.
Ceny zbóż w kontraktach terminowych na CBoT również spadają. Kukurydza w kontrakcie lipcowym potaniała do 184,8 USD/t, a więc to o 1,5% mniej niż tydzień wcześniej. Jeszcze większe obniżki były widoczne w odniesieniu do pszenicy w kontrakcie lipcowym, bo o 4,1% do 232,4 USD/t. Pszenica tanieje głównie w związku z poprawą pogody, czyli pojawieniem się opadów deszczu w pasie amerykańskich równin. Kukurydza także jest coraz tańsza, na co wpływa przyspieszenie tempa zasiewów tego gatunku w USA.
 
Koniec tygodnia przyniósł kolejne zniżki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT na co najprawdopodobniej miały wpływ obawy dotyczące spaku zużycia paszowego w przypadku nasilenia rozprzestrzeniania wirusa świńskiej grypy w USA.
Obniżenie się notowań pszenicy w USA to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy warunków pogodowych dla upraw tego gatunku w Stanach. USDA w swoim najnowszym tygodniowym raporcie oceniła dobrze i bardzo dobrze stan 31% zasiewów pszenicy ozimej, czyli o 2 pp. wyżej niż w poprzednim tygodniu. Handlowcy podkreślają jednak, że jakość amerykańskiej pszenicy z tegorocznych zbiorów może być gorsza od średniej – zauważa FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!