| Autor: redakcja1

Kukurydza i pierwszy liść. Jak wybrać odpowiednie preparaty do powschodowego zwalczania chwastów?

Pomimo, iż zimna końcówka kwietnia spowolniła kiełkowanie roślin w glebie, na większości plantacji kukurydza znajduje się w fazie pierwszego liścia właściwego. Jeżeli nie wykonaliście zabiegów doglebowych i zastanawiacie się nad doborem odpowiednich preparatów do powschodowego zwalczania chwastów. Wraz z Pawłem Talbierzem z firmy Chemirol przedstawiamy kilka wariantów optymalnej technologii zwalczania chwastów kukurydzy.

Zwalczanie chwastów kukurydzy

- W firmie Chemirol już od 8 lat prowadzimy doświadczenia, gdzie badamy różne, dostępne na rynku warianty ochrony. W kukurydzy takie badania zakładamy zarówno do opcji doglebowych, wczesno-powschodowych jak i nalistnych. To co potwierdziło się przez te lata, to stwierdzenie, że każdy rok jest inny i przynosi inne warunki do działania preparatów – dodaje Paweł Talbierz.

Za idealny przykład może posłużyć miniony sezon, gdzie jednocześnie zabiegi doglebowe jak i nalistne były narażone na skrajnie złe warunki do prawidłowego działania środków. Siłą odpowiedniej technologii odchwaszczania jest skuteczność zabiegu.


- Zwalczanie chwastów na polu to efekt działania kilku substancji aktywnych. Dlatego też polecamy dwie technologie Rimel, które w zależności od gatunków występujących na plantacji będą rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Rimel 25SG to produkt, który dzięki zwalczaniu szerokiego spektrum chwastów jest rozwiązaniem bardzo skutecznym. Substancja aktywna herbicydu rimsulfuron jest z powodzeniem stosowana nie tylko w Polsce, ale również na świecie od ponad 20 lat. Jedną z jego wielu zalet jest wysoki stopień zwalczania chwastów nazywanych potocznie trudnymi – wyjaśnia.

W przypadku pojawienia się problemów z takimi gatunkami jak m.in. ostrożeń polny, samosiewy rzepaku, perz właściwy czy chwastnica jednostronna, to wskazany herbicyd jest odpowiednim wyborem. Tym bardziej, że jest bezpieczny dla kukurydzy, co przebadano poprzez wykonanie serii doświadczeń na 40 najczęściej wysiewanych odmianach w dawce dwukrotnie przekraczającej tą używaną na polu.

- Rimel można stosować już od pierwszego liścia kukurydzy, co pozwala na zwalczanie chwastów już od najmniejszych faz rozwojowych. Dodatkowo stanowi doskonałe uzupełnienie do zabiegów wczesno-powschodowych zwalczając chwasty, które stanowią dla wielu preparatów z tego segmentu największy problem, takimi jak chwastnica jednostronna i perz właściwy – wymienia Paweł Talbierz.


Czytaj dalej na następej stronie...Tagi:
źródło: