| Autor: mikolaj

Kukurydza (seria majowa) wzrosła o 2% i ustanowiła nowe 7 miesięczne maksimum (1.04.2014)

Zmienność na rynku kukurydzy była wczoraj ogromna, na początku sesji amerykańska kukurydza mocno traciła na wartości, by po publikacji raportów wystrzelić w górę, przebijając maksimum odnotowane 7-go marca.

Kukurydza (seria majowa) wzrosła o 2% i ustanowiła nowe 7 miesięczne maksimum (1.04.2014)

Wczorajsze dane wyraźnie wspierały notowania kukurydzy na giełdzie w Chicago. Wprawdzie zapasy kukurydzy w USA szacowane są o 30% wyżej niż rok temu, to były one niższe niż oczekiwali analitycy. Planowany areał zasiewów okazał się dużo niższy niż rok temu i gorszy od oczekiwań rynkowych.

Dodatkowo wczorajszy tygodniowy raport na temat wysyłek eksportowych wyniósł 1,3 mln ton i był lepszy niż tydzień wcześniej. Dotychczasowy eksport amerykańskiej kukurydzy od początku sezonu osiągnął już 22,4 mln ton w porównaniu do 11 mln ton rok temu w tym samym czasie. Dane na temat amerykańskiej pszenicy niewiele różniły się od oczekiwań rynkowych. Notowania początkowo spadły w reakcji na publikowane dane, by zamknąć sesję na lekkim plusie.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Na giełdzie Matif kukurydza podrożała wczoraj nieco w ślad za rynkiem amerykańskim natomiast pszenica straciła na wartości 2 euro/t także naśladując giełdę w Chicago (tam pierwsz reakcja na dane była spadkowa).

Raport USDA na temat stanu amerykańskich zapasów na 1-go marca 2014:

  • Kukurydza: +30% r/r;
  • Pszenica: -15% r/r;
  • Soja: -1% r/r;

Raport USDA na temat prognoz areału zasiewów w USA:

  • Kukurydza: -4% r/r;
  • Pszenica (wszystkie odmiany): -1% r/r;
  • Soja: +6% r/r;
Analizując powyższe dane trzeba pamiętać, że ostatnie zbiory kukurydzy, także areał zasiewów były w USA rekordowe.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!