| Autor: redakcja1

Maleją prognozy rosyjskiego eksportu pszenicy

Mimo rekordowych w tym roku zbiorów pszenicy w Rosji, wysokie ceny na rynku krajowym wymusiły wprowadzenie ograniczeń w eksporcie zbóż.

Maleją prognozy rosyjskiego eksportu pszenicy
Cło na rosyjską pszenicę wejdzie w życie w połowie lutego, ale już teraz mocno spowolnione zostały odprawy celne, a przez to wysyłki pszenicy w portach.
 
W związku z wprowadzonymi ograniczeniami Sovecon obniżył prognozę poziomu eksportu rosyjskiej pszenicy (do końca sezonu 2020/21) z 40,8 mln ton do 36,3 mln ton. Zdaniem analityków Sovecon część rolników przesunie sprzedaż posiadanego ziarna na okres po czerwcu 2021. Przestaną wtedy obowiązywać ograniczenia eksportowe, a ceny mogą pozostawać wysokie ze względu na wyjątkowo słabe ostatnie oceny upraw pszenicy ozimej w Rosji.
 
Według oficjalnych danych zbiory rosyjskiej pszenicy wzrosły w tym roku do ​​85,9 mln ton (1,9 mln ton więcej od grudniowej prognozy USDA) i były powyżej poprzedniego rekordu z 2017 roku, kiedy to zebrano 85,17 mln ton. Jednak już wcześniej władze Rosji zdecydowały się na ochronę własnego rynku poprzez wprowadzenie szeregu działań mających na celu obniżenie cen podstawowych produktów spożywczych. Jednym z takich działań są limity w eksporcie zbóż oraz cło wywozowe na pszenicę w ramach tych limitów.
 
Rząd Federacji Rosyjskiej ustanowił na okres od 15 lutego do 30 czerwca 2021 r. kontyngent taryfowy na eksport zboża oraz cło eksportowe na pszenicę. Kontyngent taryfowy na wywóz pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy wynosi 17,5 mln ton i zostanie rozłożony na eksporterów na podstawie historycznej. Cło wywozowe na pszenicę w ramach kontyngentu wynosi 25 euro/t i jest zerowe dla innych zbóż, a dostawy przekraczające tę kwotę będą obciążone cłem w wysokości 50% wartości celnej eksportowanych produktów, ale nie mniej niż 100 euro/t.


Tagi:
źródło: