| Autor: mikolaj

Matif: Ceny kontraktów zbożowych pogłębiły swoje wielomiesięczne minima (26.06.2014)

Przeceny najbliższych serii kukurydzy i pszenicy notowanych w Paryżu wyniosły odpowiednio 1,25 i 1,0 euro/t. Rozpoczynające się zbiory jęczmienia na południu Europy i oczekiwanie na wysokie zbiory zbóż w UE dołuje wyceny kontraktów futures. Dodatkową presję na notowania unijnych kontraktów wywiera umacniające się (od połowy czerwca) euro w stosunku do dolara amerykańskiego.

Matif: Ceny kontraktów zbożowych pogłębiły swoje wielomiesięczne minima (26.06.2014)

W Chicago w środę powróciły obawy o tempo zbiorów i jakość pszenicy ozimej związane z nadmiernymi opadami deszczu. Po trzech dniach sporych przecen i ustanawianiu kolejnych wielomiesięcznych minimów seria lipcowa na pszenicę wzrosła na zamknięciu sesji o 0,8%.

Deszczowa pogoda w USA nie wpływa negatywnie na kondycję upraw i notowania kukurydzy.  Wczoraj ukazały się amerykańskie dane tygodniowe pokazujące spadek produkcji etanolu i jednoczesny wzrost zapasów, był to czynnik wspierający niższe notowania kukurydzy. Nie pomogły wczorajsze informacje USDA o sprzedaży eksportowej 217,4 tys. ton tego zboża. Na cenach kukurydzy i śruty sojowej ciążą spadające ceny DGGS (produkt uboczny produkcji etanolu z kukurydzy), z powodu wstrzymania importu przez Chiny.  Kraj ten sprzedaje obecnie swoje rządowe zapasy kukurydzy na rynku wewnętrznym eliminując praktycznie zakupy w USA.

Notowania rzepaku na Matif wzrosły w środę w ślad za canolą i soją. Sierpniowa seria na rzepak podrożała o 2,75 euro do 3561,75 euro/t.


Oil World prognozuje produkcję nasion oleistych na świecie w sezonie 2014/15 na 510,65 mln ton (nieco niżej od prognozy majowej) i niżej od danych czerwcowych USDA w wysokości 516 mln ton. Globalna produkcja soi powinna wynieść 301,9 mln t (USDA szacuje na 300 mln ton). Produkcja soi w USA według Oil World wyniesie 98,5 mln ton (według USDA 98,9 mln ton).

Inwestorzy oczekują niecierpliwie na poniedziałkowe amerykańskie dane na temat stanu zapasów oraz areału zasiewów. Będą one kluczowe dla dalszych notowań zbóż i soi w Chicago.

Dzisiaj ukażą się oficjalne dane z Kanady na temat areału zasiewów. Rynek oczekuje spadku areału pszenicy i wzrostu canoli.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania ze środy 25-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła środę spadkiem o 1,0 euro (-0,5%) do 185,5 euro/t. Jest to najniższe zamknięcie tej serii od 11-lutego tego roku.


Max.:15 -go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!