Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Matif: Zboża rozpoczęły tydzień od spadków, pogoda nie sprzyja uprawom w USA (29.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W poniedziałek najbliższe serie pszenicy i kukurydzy potaniały na Matif o ponad 1%. Prognoza...

W poniedziałek najbliższe serie pszenicy i kukurydzy potaniały na Matif o ponad 1%. Prognoza ponadprzeciętnych opadów w całej prawie Europie zmniejsza zagrożenie wystąpienia suszy. Z drugiej strony złe dane napłynęły w poniedziałek z USA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Raport z postępu upraw i kondycji pszenicy ozimej pojawił się po sesji i powinien przełożyć się na wyższe ceny dzisiaj. W poniedziałek najbliższe serie amerykańskiej pszenicy i kukurydzy zamknęły dzień na poziomie zbliżonym do neutralnego. Mimo to majowa kukurydza po minimalnym wzroście ustanowiła na CBoT nowe 8-miesięczne maksimum.

Deszczowa i chłodna pogoda znacznie spowalnia zasiewy amerykańskiej kukurydzy. Wprawdzie widoczny jest spory tygodniowy postęp z 6% do 19% areału zasiewów to i tak wynik jest poniżej oczekiwań rynkowych i aż o 9% gorszy od średniej z 5 lat. Prognoza pogody na ten tydzień nie jest dobra i zapowiada spowolnienie tempa zasiewów.

Skrajnie odmienna pogoda (susza) panuje na wielu obszarach upraw amerykańskiej pszenicy ozimej. W skali tygodnia wczorajszy raport pokazał spadek o 1% do 33% plantacji ocenianych na dobre i bardzo dobre. Jest to wynik taki jak rok temu. Zasiewy pszenicy jarej są mocno opóźnione i sięgają 18% areału w porównaniu do 30% średnio za 5 lat.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Cały czas wsparciem dla rynku (presja na wyższe ceny) jest postępujący proces przejmowania przez Rosję kontroli nad wschodnią i południową Ukrainą. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że separatyści rosyjscy nawet bez formalnej ingerencji zbrojnej Rosji oderwą wspomniane tereny od Ukrainy i przyłączą do Rosji. Zachód będzie miał wtedy pretekst do uchylenia się od stosowania dotkliwych sankcji gospodarczych, które mogłyby ograniczyć eksport rosyjskiego zboża. Z drugiej strony Ukraina, jeśli utraci dostęp do portów nad Morzem Czarnym, będzie miała poważne problemy z eksportem ziarna.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl