| Autor: redakcja1

Międzynarodowe ceny zbóż były w marcu o 20% niższe niż przed rokiem

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w marcu średnio 110,8 punktu, co oznacza spadek o 3,0 punktu (2,6 procent) w porównaniu z lutym i 27,7 punktu (20,0 procent) poniżej wartości z marca 2023 roku.

Międzynarodowe ceny zbóż były w marcu o 20% niższe niż przed rokiem
W marcu światowe ceny eksportowe pszenicy spadły trzeci miesiąc z rzędu, głównie ze względu na utrzymującą się silną konkurencję eksportową pomiędzy Unią Europejską, Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

W obliczu dużych dostaw anulowane zakupy pszenicy przez Chiny (zarówno z Australii, jak i Stanów Zjednoczonych Ameryki) wywarły presję spadkową na rynki, a do spadku cen przyczyniły się również korzystne perspektywy zbiorów w 2024 r. w Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Z kolei ceny eksportowe kukurydzy nieznacznie wzrosły w ujęciu miesięcznym. Rosnące zainteresowanie zakupami, szczególnie z Chin, w obliczu trudności logistycznych na Ukrainie i gdzie indziej, zapewniło pewne wsparcie cenom kukurydzy, zostało jednak równoważone przez presję sezonową w Argentynie i Brazylii, gdzie trwają zbiory.

W przypadku innych zbóż grubych światowe ceny jęczmienia spadły, podczas gdy ceny sorgo wzrosły w marcu.

Ceny ryżu FAO spadły w marcu o 1,7 procent, w dużej mierze odzwierciedlając stłumiony światowy popyt importowy.


Tagi:
źródło: