| Autor: redakcja1

Notowania zbóż. Mieszane zamknięcie tygodnia, imponujące wzrosty w skali miesiąca (03.11.2014)

Na piątkowym zamknięciu sesji futures jedynie amerykańska soja i śruta sojowa znacząco wzrosły, podczas gdy kukurydza na CBoT zamknęła dzień na lekkim plusie, a pszenica straciła na wartości nieco ponad pół procenta.

Notowania zbóż. Mieszane zamknięcie tygodnia, imponujące wzrosty w skali miesiąca (03.11.2014)

Notowania zbóż

Na Matif wzrosły notowania rzepaku, seria listopadowa (wygasająca w piątek) zyskała na wartości 1,25 eur/t do 330,5 eur/t. Seria z terminem dostawy w lutym 2015 wzrosła 4,0 eur/t (+1,2%) do 344,25 eur/t. Europejskie kontrakty na zboża przeważnie taniały na koniec tygodnia. Kukurydza (seria najbliższa) zamknęła dzień przeceną 1,75 eur/t do 143,75 eur/t. Pszenica paszowa notowana w Londynie potaniała (seria najbliższa) 3,25 gbp/t (-2,7%) do 118,5 gbp/t.
W przypadku pszenicy notowanej w Paryżu dalsze serie traciły na wartości 1-1,25 eur/t, podczas gdy seria najbliższa zyskała 0,25 eur/t i zamknęła tydzień ceną 172,25 eur/t. 

Październikowe wzrosty notowań zbóż i oleistych zbiegły się w czasie z trwającą przez większość miesiąca korektą wzrostową notowań eurodolara (dolar tracił na wartości do euro). Jednak ostatnie trzy sesje i także początek dzisiejszej doprowadziły notowania tej pary walutowej na nowe ponad dwuletnie minima. Jeśli drożejący dolar spowolni amerykański eksport, może to być sygnałem o zbliżającym się przesileniu na rynku zbóż i oleistych. Skala wzrostów notowań szczególnie soi i kukurydzy w Chicago była zaskoczeniem dla uczestników rynku tym większym, że jesteśmy w trakcie realizowania się scenariusza rekordowych amerykańskich zbiorów.

W czwartek Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) wskazała na dużą globalną podaż zbóż, podnosząc w swoją prognozę zbiorów pszenicy w sezonie 2014/15 o 1 mln ton do rekordowego poziomu 718 milionów ton, a światową produkcję kukurydzy o 6 mln ton do 980 mln ton, zbliżając się do poprzedniego sezonu z rekordowa produkcją 983 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: