| Autor: redakcja1

Plony pszenicy i jęczmienia niższe niż przed rokiem

W ostatni poniedziałek unijny zespół monitorujący uprawy MARS podał szacunki plonowania zbóż w UE w 2016 roku.

Plony pszenicy i jęczmienia niższe niż przed rokiem

Plonowanie pszenicy i jęczmienia

Jak podaje FAMMU/FAPA, przeciętne plony pszenicy miękkiej są prognozowane na 5,96 t/ha, czyli o 4,8% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem, a plonowanie jęczmienia ozimego na 5,82 t/ha, tj. o 4,9% poniżej plonów z zeszłego roku. Pomimo zapowiadanego obniżenia w obu tych przypadkach oznacza to plony większe od przeciętnej z ostatnich pięciu lat.
 
Za sprawą łagodnej zimy uprawy zbóż ozimych są w większości w dobrej kondycji. Rozwój pszenicy ozimej we Francji jest o 2 tygodnie szybszy niż średnio o tej porze roku dzięki ciepłej aurze w pierwszym kwartale.
 
MARS zaobserwował pewne straty mrozowe w północnej części Polski, spowodowane ujemnymi temperaturami występującymi w styczniu br. i brakiem odpowiedniej pokrywy śniegu. Spodziewane straty mrozowe w ujęciu kraju są oceniane na 10%.

Wyższe plony kukurydzy

Jak wynika z prognoz, w przyszłym sezonie Unia zbierze więcej kukurydzy, głównie za sprawą poprawy plonowania. Przeciętne plony tego gatunku są szacowane na 7,12 t/ha, a więc to o 10,9% więcej niż rok wcześniej. Jak donosi MARS, w wielu rejonach Unii nie rozpoczęto jeszcze siewów zbóż jarych.Tagi:
źródło: