| Autor: mikolaj

Możliwe zmiany w systemie ceł w eksporcie zbóż z Rosji

Rosyjski premier nakazał przygotowanie propozycji dotyczących systemu ceł w eksporcie zbóż. Decyzja została podjęta po spotkaniu przedstawicieli rosyjskiego sektora rolnego.

Możliwe zmiany w systemie ceł w eksporcie zbóż z Rosji

Eksport zbóż z Rosji

Obecne prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji w sezonie 2015/2016 są wyjątkowo wysokie sięgają nawet 100 mln ton.

Jak przypomina FAMMU/FAPA, z dniem 1 lipca br. Rosja wprowadziła nowy system zmiennych ceł w eksporcie pszenicy, mający na celu zapobieżenie nadmiernemu wywozowi ziarna wspieranego słabością rubla, a tym samym doprowadzenia do wydrenowania krajowych zasobów pszenicy. Obowiązujące cło wynosi 50% ceny zgłoszonej do oclenia pomniejszonej o 5500 rubli (105 USD), jednak nie mniej niż 50 rubli za tonę.

Już w lipcu br. rosyjscy handlowcy zgłaszali szereg zastrzeżeń co do poprawności funkcjonowania nowego mechanizmu. Dotyczyły one przede wszystkim sposobu naliczania ceł w eksporcie.

Wydaje się, że tegoroczne zbiory pszenicy w Rosji będą wysokie, a obecny system opłat celnych nałożony w eksporcie może być przeszkodą w zrealizowaniu wysokiej sprzedaży. Niewykluczone, że to jest właśnie przyczyną przygotowywanych zmian w regulacji eksportu pszenicy z Rosji.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!