Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na giełdach nieznaczne wahania cen (21-25.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Matif były o 1,1% mniejsze...

Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Matif były o 1,1% mniejsze niż tydzień wcześniej i wynosiły 216 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Spadły też ceny kukurydzy. Notowania tego gatunku w kontrakcie czerwcowym zmalały o 0,8% dochodząc do 188 EUR/t. Występowanie tylko relatywnie nieznacznych wahań cen na paryskiej giełdzie najprawdopodobniej wynika to z braku nowych, nieprzewidzianych wcześniej doniesień z rynku zbóż, które nie zostałyby najprzód zdyskontowane przez rynek.
 
Nadal utrzymują się niepokoje o rozwój sytuacji w krajach basenu Morza Czarnego. Eskalacja konfliktu w tym regionie może potencjalnie doprowadzić nawet do paraliżu w transporcie morskim, co z pewnością znalazłoby przełożenie na sytuację cenową na globalnym rynku zbóż.
 
Niemniej jednak do tej pory wysyłka zarówno z Rosji, jak i z Ukrainy jest kontynuowana bez większych zakłóceń i aktualne zachwianie stabilności politycznej Ukrainy nie wywarło negatywnych skutków dla eksportu zbóż. Jak wynika z kwietniowego raportu USDA, w sezonie 2013/2014 Ukraina wyeksportuje 9,5 mln ton pszenicy i 19 mln ton kukurydzy.
 
Nieznaczne zwyżki notowań niektórych klas pszenicy miały miejsce na amerykańskich giełdach. Notowania pszenicy HRW w kontrakcie majowym na KCBT umocniły wartość o 0,7% dochodząc tym samym do 279,1 USD/t, z kolei pszenicy HRS na MGE – o 1,3% do 270,5 USD/t. Prawie bez zmian pozostawały natomiast ceny pszenicy SRW na CBoT – w najbliższym kontrakcie były one w wysokości 253,2 USD/t, czyli o 0,1% więcej niż przed tygodniem.
 
Drożała też kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie majowym zwiększyły się przez tydzień o 0,8% do 197,3 USD/t. W odniesieniu do rynku amerykańskiego to najprawdopodobniej wpływ nie najlepszej pogody na stan upraw i zaawansowanie siewów pszenicy jarej oraz kukurydzy.
 
Doniesienia o niewystarczających opadach i przedłużającej się suszy w niektórych rejonach kraju oraz o niewielkim wprawdzie, ale pogorszeniu kondycji pszenicy ozimej mają przełożenie na kształtowanie się cen giełdowych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl