| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Zniżki na kluczowych giełdach zbożowych (09-13.02.2015)

W ubiegłym tygodniu unijne giełdy odnotowały spadki.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Zniżki na kluczowych giełdach zbożowych (09-13.02.2015)

 

Bardzo wysokie zapasy bioetanolu, które sięgają już 21,14 mln baryłek mogą spowodować dalsze spadki produkcji tego biopaliwa w USA. Z kolei mniejsze zapotrzebowanie na kukurydzę ze strony przemysłu biopaliwowego w Stanach powinno znaleźć odzwierciadlenie w zniżkach jej cen.

 

W ostatnim monitorowanym tygodniu utrzymywały się korzystne wyniki sprzedaży zagranicznej amerykańskiej kukurydzy. Wyeksportowano 1,003 mln ton ziarna tego gatunku, przy czym prognozy analityków zawierały się w przedziale od 600 do 850 tys. ton. Kukurydza sprzedaje się więc w dalszym ciągu bardzo dobrze. Do tej pory wysyłka wyniosła 33,2 mln ton w porównaniu do 34,5 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu handlowego.

 

Nadal słabo sprzedaje się amerykańska pszenica. W zeszłym tygodniu wywóz wyniósł co prawda 409 tys. ton i mieścił się w przedziale prognozowanym przez analityków w granicy 300-500 tys. ton, choć wyniki eksportu pszenicy z USA nie są zadowalające.

 

W odniesieniu do pszenicy o ile dojdzie do zwiększenia tempa wysyłki, to będzie można oczekiwać pewnego umocnienia cen giełdowych tego gatunku w USA. Pojawiła się niedawno informacja o tym, że egipski importer rządowy - GASC - może wkrótce ogłosić przetarg na zakup amerykańskiej pszenicy. Będzie to wynikało z chęci wykorzystania 100 mln USD z linii kredytowej otwartej dla Egiptu przez Stany. Póki co nie podano precyzyjnego terminu odbycia się przetargu.
 

Ceny zbóż
 

W sumie ceny zbóż, w tym głównie paszowych na rynku światowym mają jeszcze spory potencjał spadkowy. Nadchodzące tygodnie powinny przynieść kolejne spadki notowań kukurydzy. Natomiast w przypadku pszenicy konsumpcyjnej scenariusz cenowy może być zgoła inny i będzie w dużym stopniu zależny od konfiguracji w globalnym eksporcie.

 

Niewykluczone, że USA zwiększą wkrótce wysyłki pszenicy, a to spowoduje pewne przetasowania wśród największych dostawców. Z kolei Ukraina zapowiedziała nieformalne limity w wywozie związane z zagrożeniem wzmożonego eksportu w reakcji na mocne osłabienie hrywny.



Tagi:
źródło: