| Autor: redakcja1

Najnowsze szacunki KE dla unijnego rynku zbóż

Komisja Europejska o 3,5 mln ton podwyższyła swoją prognozę produkcji kukurydzy w sezonie 2021/22 w UE do 72,5 mln ton. Jednocześnie utrzymano bez zmian prognozę importu kukurydzy do UE na poziomie 14,5 mln ton.

Najnowsze szacunki KE dla unijnego rynku zbóż
Korekta w górę zbiorów była o 1 mln ton większa od skali podwyżki oczekiwanego eksportu kukurydzy z UE (6 mln ton). Stąd podniesiono prognozę końcowych zapasów kukurydzy do 19,8 mln ton z 18,8 mln ton miesiąc wcześniej.

W tym samym raporcie KE obniżyła o 0,7 mln ton prognozę produkcji pszenicy miękkiej w sezonie 2021/22 do 129,8 mln ton. Skutkowało to korektą w dół do 12,6 mln ton (z 13,3 mln ton) zapasów tego zboża na koniec sezonu, przy niezmienionej prognozie eksportu na poziomie 32,0 mln ton.

W przypadku nasion oleistych KE pozostawiła bez zmian swoje prognozy dotyczące importu do UE oleju rzepakowego i słonecznikowego w tym sezonie, sięgające odpowiednio 4,9 mln i 2,0 mln ton. Ukraina jest głównym dostawcą do UE oleju rzepakowego i słonecznikowego oraz kukurydzy.

Dane KE opublikowane zostały 24 lutego 2022, a szacunki powstały zapewne jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Stąd kolejne prognozy najpewniej zweryfikują drastycznie w dół niewykonany jeszcze import z Ukrainy i podniosą eksport zbóż z UE.


Tagi:
źródło: