| Autor: redakcja1

Niewielkie obniżki cen zbóż na giełdach (6-10.05.2013)

Jak podali analitycy FAMMU/FAPA, w minionym tygodniu notowania zbóż na unijnych giełdach w większości zniżkowały.

Niewielkie obniżki cen zbóż na giełdach (6-10.05.2013)
Ceny pszenicy w kontrakcie majowym na Matif spadły przez ostatni tydzień o 1,4% dochodząc do 245,3 EUR/tonę. Natomiast notowania kukurydzy w kontrakcie czerwcowym były o 1,8% niższe w porównaniu z cenami sprzed tygodnia. Ceny zbóż w UE lekko spadają, chociaż w dalszym ciągu utrzymują się na dosyć wysokim poziomie.
 
Już niedługo należy spodziewać się wyraźniejszych spadków cen, oczywiście pod warunkiem realizacji optymistycznych prognoz produkcji zbożowej w skali świata. FAO zapowiada rekordowe zbiory zbóż w sezonie 2013/14, o 6,6% wyższe niż sezon wcześniej – w wysokości 2 458,7 mln ton (łącznie z ryżem), w tym 695 mln ton pszenicy (tj. o 5,4% więcej niż sezon wcześniej) oraz aż 1 266 mln ton zbóż paszowych (tj. o 9,3% powyżej produkcji z zeszłego sezonu).
 
Zeszły tydzień na amerykańskich giełdach nie przyniósł większych zmian w cenach zbóż w stosunku do ich poziomu sprzed tygodnia. Wydaje się, że wynika to z opóźnień w zasiewach kukurydzy, spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi (obfite deszcze) oraz nie najlepszym stanem pszenicy HRW. Poza tym rynek oczekuje na majowy raport USDA, w którym ukażą się pierwsze prognozy zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie.
 
Niemniej jednak należy odnotować nieznaczne zniżki notowań kukurydzy na CBoT – w najbliższym kontrakcie o 0,7% do 273,4 USD/tonę w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ostatnie spadki cen były odzwierciedleniem poprawy warunków pogodowych na amerykańskich równinach. Wraz z coraz bardziej suchą pogodą w pasie kukurydzy pojawiły się bardziej optymistyczne nastroje i nadzieje, że jeszcze nie jest zbyt późno by wykonać zamierzone zasiewy kukurydzy.
 
Dotychczasowe tempo siewów było najwolniejsze od 29 lat. Synoptycy zapowiadają utrzymanie się korzystnych warunków pogodowych w USA w tym tygodniu, a być może nawet w okresie najbliższych 10 dni.
 
W związku z tym, na ceny kukurydzy będą miały wpływ dostawy z Ameryki Południowej. Handlowcy czasowo wstrzymują się z zakupem w oczekiwaniu na spodziewany spadek cen eksportowych. Jednak ceny kukurydzy na wewnętrznym rynku Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, co jest związane z zapotrzebowaniem ze strony przemysłu biopaliwowego. Niestety wyjątkowo niski poziom zapasów ziarna w USA jest czynnikiem wspierającym wzrost ceny.
 
Ceny pszenicy na amerykańskich giełdach utrzymują się na wysokim poziomie. Notowania pszenicy SRW w kontrakcie majowym na CBoT wyniosły w ostatni czwartek 263,2 USD/tonę – tj. o 0,7% więcej niż tydzień wcześniej. Pszenica HRW w Kansas kosztowała 291 USD/tonę, tj. o 0,3% więcej niż tydzień temu, a pszenica HRS w Minneapolis – 315,2 USD/tonę – bez większych zmian w porównaniu z poprzednim tygodniem.
 
Według nieoficjalnych prognoz, tegoroczna produkcja pszenicy w USA może być o około 10% mniejsza niż sezon wcześniej. Będzie to skutek wcześniejszej suszy i niedawnych przymrozków odnotowywanych w przypadku pszenicy HRW. Jednak analitycy podkreślają, że USA wejdą w nowy sezon z zapasami HRW w wysokości ok. 10 mln ton, co powinno złagodzić sytuację w tym segmencie pszenicy – informuje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: