| Autor: redakcja1

Niewielkie wahania cen na giełdach (07-11.2013)

Kończący się tydzień na amerykańskich giełdach przyniósł niewielkie tylko wahania cen zbóż w kontraktach terminowych – podaje FAMMU/FAPA.

Niewielkie wahania cen na giełdach (07-11.2013)
Kukurydza w kontrakcie na grudzień na CBoT potaniała jedynie o 0,2% do 172,5 USD/tonę, a pszenica – o 0,5% do 251,9 USD/tonę. Mała wahania cen były również widoczne w notowaniach pszenicy HRW i HRS na giełdach w Minneapolis i Kansas.
 
Październikowy raport USDA nie ukazał się z uwagi na problemy z uchwaleniem amerykańskiego budżetu. Jednakże na razie nic nie wskazuje na to, aby prognozowane rekordowe zbiory kukurydzy w USA zostały zakłócone. Amerykański i globalny bilans kukurydzy oraz zbóż paszowych znacznie się poprawił.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 
Ostatni tydzień przyniósł jednak pewne zwyżki cen na Matif. Kukurydza w kontrakcie na listopad podrożała o 2,8% do 173,8 EUR/tonę, a pszenica – o 1,9% do 198,8 EUR/tonę. W przypadku pszenicy prawdopodobnie wynika to z dużego popytu na pszenicę konsumpcyjną, co sprzyja wzrostowi unijnej sprzedaży na rynki zagraniczne, głównie do Algierii, Maroko i Syrii.
 
Do aktualnych wzrostów cen mogą się też przyczyniać następujące czynniki: obniżenie prognoz dla krajów Ameryki Południowej, utrudnienia w zasiewach pszenicy ozimej w Rosji i na Ukrainie, skup interwencyjny zbóż, w tym również pszenicy, rozpoczęty w krajach południowej Azji, a także planowany w Rosji oraz odnotowywane problemy z jakością ziarna w niektórych krajach.
 
Natomiast większe ceny kukurydzy na Matif ma prawdopodobnie charakter chwilowy, gdyż oczekuje się wysokich zbiorów kukurydzy nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Gorsze wyniki produkcji w niektórych państwach zachodniej Europy będą z nadwyżką zrekompensowane przez wysokie zbiory we wschodniej jej części, czyli Rumunii, Węgier, Bułgarii oraz Polski. Rekordowe zbiory kukurydzy są spodziewane również na Ukrainie, przez co segment zbóż paszowych będzie dobrze zaopatrzony.
 
We wrześniu FAO zanotowało kolejny raz obniżkę wskaźnika cen żywności – o 1% do 201,4 punktów. Indeks ten spada już od pięciu miesięcy i obecnie znajduje się na najniższym poziomie od września 2010 roku.
 
Jednocześnie FAO ocenia, że kalkulowany wskaźnik nie powinien dalej maleć. Według ostatnich szacunków, globalna produkcja zbóż w sezonie 2013/2014 wyniesie 2,489 mld ton, a zatem to o 3 mln ton mniej niż w poprzedniej prognozie, choć w dalszym ciągu o 8% więcej niż sezon wcześniej.

Czytaj więcej o cenach zbóż
 
Z uwagi na gorsze perspektywy dla upraw w Ameryce Południowej, FAO obniżyło wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy na świecie z 709,8 mln ton do 704,6 mln ton. Nadmierna wilgotność powoduje również utrudnienia w wykonywaniu zasiewów zbóż ozimych w krajach basenu Morza Czarnego. Co trzeba koniecznie podkreślić znacznie poprawią się globalne zapasy zbóż. Na koniec bieżącego sezonu powinny one zwiększyć się do 559 mln ton, czyli aż o 12% więcej w porównaniu z ich poziomem początkowym – zaznacza FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: