| Autor: redakcja1

Notowania amerykańskiej pszenicy zyskały w poniedziałek 1,3% na CBoT pod wpływem gorszych prognoz USDA (11.02.2014)

Pozostałe Kontrakty na zboża zamknęły poniedziałek niewielkimi zmianami.

Notowania amerykańskiej pszenicy zyskały w poniedziałek 1,3% na CBoT pod wpływem gorszych prognoz USDA (11.02.2014)
Poniżej skrót raportu USDA z 10-go lutego 2014

Lutowy raport USDA, który amerykanie opublikowali wczoraj o 18 czasu polskiego, pokazał aktualną sytuację podażowo – popytową na rynkach rolnych. Lutowa prognoza na sezon 2013/14 okazała się mniej korzystna (ale nadal bardzo dobra) dla amerykańskiego i globalnego rynku zbóż w porównaniu do styczniowych szacunków.

Pszenica:

Dla USA zapasy końcowe pszenicy w obecnym sezonie zostały obniżone przez USDA (w porównaniu do prognozy styczniowej) i szacowane są dla USA na poziomie 15,2 mln ton (-1,4 mln ton m/m). Spadek zapasów ma być konsekwencją wyższego o 1,4 mln ton eksportu.

Globalne zapasy końcowe pszenicy przycięte zostały m/m o 1,7 mln ton do 183,7 mln ton. Odpowiedzialna jest za to mniejsza o 0,9 mln ton globalna produkcja na poziomie (ciągle rekordowym) 711,9 mln ton, nieco niższe zapasy początkowe oraz lekko wyższy eksport i zużycie.

Kukurydza:

Zapasy końcowe kukurydzy amerykańskiej oszacowano o 3,8 mln ton niżej niż w styczniu i powinny one wynieść 37,6 mln ton. Za pogorszenie bilansu odpowiada wyższy o 4 mln ton eksport. Pozostałe elementy bilansu amerykańskiej kukurydzy praktycznie nie uległy zmianie, produkcja szacowana jest nadal na 353,72 mln ton a krajowe zużycie na 297,19 mln ton.

W skali globalnej spadek zapasów kukurydzy na koniec obecnego sezonu powinien być niższy niż w USA, prognozowany jest spadek o 2,9 mln ton (m/m) do 157,3 mln ton. Pogorszenie bilansu na globalnym rynku kukurydzy wynika głównie z podniesienia w górę o 4 mln ton zużycia kukurydzy na cele paszowe (poza USA).

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!