| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Cena amerykańskiej kukurydzy runęła w dół, ciągnąc za sobą pozostałe zboża i oleiste (22.06.2016)

We wtorek dała o sobie znać podstawowa zasada rynku futures mówiąca, że spekulanci nie skonsumują kupionej kukurydzy, soi czy cukru (olbrzymia pozycja długa netto) i wcześniej lub później muszą odsprzedać kontrakty, wywołując przeceny.

Notowania zbóż i oleistych.  Cena amerykańskiej kukurydzy runęła w dół, ciągnąc za sobą pozostałe zboża i oleiste (22.06.2016)
Działa to oczywiście także w drugą stronę, inwestorzy finansowi nie będą wykonywać dostawy, wynikającej ze sprzedanych kontraktów (np. pozycja krótka w pszenicy) i będą musieli je kiedyś odkupić.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, we wtorek kukurydza spadła na giełdzie w Chicago o 5,9% (dzienny limit zmiany cen) i była to największa dzienna przecena serii najbliższej od września 2013 roku. Grupa CME, do której należy giełda w Chicago, rozszerzyła dzienny limit zmiany ceny na środową sesję do 40 centów za buszel, podczas gdy normalnie jest to 25 centów. Sprzedaż techniczna kukurydzy nasiliła się, gdy zostało na wykresie przebite wsparcie na poziomie 4,2 usd/buszel i ceny opuściły dołem zakres dwutygodniowej konsolidacji (patrz wykres poniżej). Przypominam, że amerykańska kukurydza ma za sobą ponad dwa miesiące wzrostów, w czasie których kapitał spekulacyjny zbudował olbrzymią pozycję długą netto (kupował kontrakty) i wywindował ceny do poziomu 2-letnich maksimów. Do „gry na wzrosty” (także soi) zachęcały problemy pogodowe w Ameryce Południowej, skutkujące gorszymi zbiorami i w efekcie wzrostem zamówień na surowiec pochodzący z USA. Spekulanci obstawiali także wystąpienie zjawiska La Nina (50% szans) niosącego ze sobą letnie upały i suszę na głównych terenach amerykańskich upraw.

Tym czasem stan amerykańskich upraw kukurydzy i soi jest nadal bardzo dobry, a trwające i zapowiadane na ten tydzień opady, w pasie upraw kukurydzy i soi, łagodzą obawy pogodowe.

Przypominam, że kluczowy dla plonowania kukurydzy w USA będzie lipiec, a dla soi sierpień.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: