| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. W Chicago, soja i kukurydza odbiły lekko w górę (3.11.2016)

Po kilku sesjach spadkowych, najbliższe serie kukurydzy i soi zyskały w czwartek 0,3%-0,5%.

Notowania zbóż i oleistych.  W Chicago, soja i kukurydza odbiły lekko w górę (3.11.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Tygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańską soję i kukurydzę mocno przekroczyły oczekiwania rynkowe. Zmówienia na soję wyniosły 2,5 mln ton i były najwyższe od początku sezonu, a sprzedaż eksportowa kukurydzy wzrosła, tydzień do tygodnia, o 84% i zbliżyła się do 1,5 mln ton. Wczorajsze wzrosty notowań były ograniczone, ponieważ w USA rekordowe zbiory kukurydzy i soi zbliżają się do końca, a pogoda sprzyja pracom polowym.
 
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, pszenica (SRW) straciła wczoraj w Chicago 1,3%, pod wpływem fatalnych danych eksportowych. Tygodniowe zamówienia na amerykańską pszenicę wyniosły tylko 235 tys. ton, podczas gdy oczekiwano 350-750 tys. ton. Nadal jednak sprzedaż eksportowa zbóż (pszenica i kukurydza) i soi, liczona od początku sezonu, zdecydowanie wyprzedza tempo sprzed roku.
 
W czwartek, w Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok.: 3000 kontraktów na pszenicę, ale kupiły netto 3000 kontraktów na kukurydzę i 2500 kontraktów na soję.

UNIJNE KONTRAKTY
 
W Paryżu, na lekkich minusach sesję zamknęła kukurydza i pszenica. Spadki były niewielkie i wyniosły: 0,75 euro do 164 eur/t – kukurydza i 0,5 euro do 162,25 eur/t – pszenica (dotyczy najbliższych serii). Unijne zboża tracą na wartości od ponad tygodnia, naśladując zachowanie giełdy w Chicago. O ile drogę do odbicia w górę amerykańskich kontraktów otworzyła korekta wzrostowa na rynku eurodolara (dolar tracił na wartości), to w przypadku unijnych kontraktów umocnienie euro wywiera dodatkową presję spadkową (droższy eksport). Eksport unijnej pszenicy był bardzo silny na początku sezonu, ale zgodnie z oczekiwaniami spowalniał. Przez dwa tygodnie z rzędu sprzedaż eksportowa pszenicy tylko lekko przekroczyła 200 tys. ton, ale wczorajsze dane KE pokazały ponowny wzrost sprzedaży pszenicy do 420 tys. ton (wydane licencje).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!