| Autor: redakcja1

Matif: Notowania zbóż spadły po przerwie świątecznej (23.04.2014)

Przeceny majowych serii pszenicy i kukurydzy wyniosły we wtorek odpowiednio 1,3% i 1,7%. Spadki na giełdzie w Paryżu były konsekwencją poniedziałkowej silnej przeceny zbóż i soi na giełdzie w Chicago.

Matif: Notowania zbóż spadły po przerwie świątecznej (23.04.2014)
Szczególnie mocno traciła w poniedziałek amerykańska pszenica, majowa seria potaniała tego dnia 3,3%. Opady w miniony weekend na wielu obszarach upraw amerykańskiej pszenicy oraz uspokojenie na linii Moskwa-Kijów wywarły presję na ceny zbóż za Atlantykiem (Matif był w poniedziałek nieczynny).
 
We wtorek amerykańskie kontrakty na zboża zyskiwały na wartości.

Raport CFTC pokazał, że w tygodniu kończącym się 15-go kwietnia inwestorzy finansowi zmniejszyli na CBoT swoją pozycję długą netto w kukurydzy (sprzedawali netto) o 19 634 kontraktów, co daje im długą pozycję netto w wysokości 250 503 kontraktów. Ta sama grupa inwestorów sprzedawała także kontrakty na pszenicę, zmniejszając pozycję długą netto o 4 979 kontraktów do 38 210 kontraktów.

W odróżnieniu od zbóż w tygodniu kończącym się 15-go kwietnia inwestorzy finansowi kupowali (netto) kontrakty na soję. Zwiększyli oni swoją pozycję netto w soi o 5 285 kontraktów do 186 537 kontraktów.

Najnowsze 15-dniowe prognozy pogody zapowiadają deszcze w całej niemal Europie (także na Ukrainie), będą one korzystne dla upraw ozimych i jarych.

 
Rosyjski i ukraiński eksport zbóż odbywa się bez żadnych utrudnień związanych z napiętą sytuacją polityczną.
 
Zarówno w UE jak w Basenie Morza Czarnego zasiewy zbóż jarych są dużo bardziej zaawansowane niż rok wcześniej.  Dla przykładu zasiewy kukurydzy we Francji objęły już 39% areału, podczas gdy rok temu tylko 4%. Zapowiadają się wczesne żniwa w Europie, a w konsekwencji wcześniej pojawi się presja spadkowa na rynku zbóż.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!