Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Nowy szczyt notowań kukurydzy na CBoT (30.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kukurydza na giełdzie w Chicago podrożała wczoraj 1,6% i ustanowiła nowy 8–miesięczny...

Kukurydza na giełdzie w Chicago podrożała wczoraj 1,6% i ustanowiła nowy 8–miesięczny szczyt notowań (zamknięcie serii majowej). Pszenica amerykańska, po ponad 1% wzroście, zbliżyła się do swojego wielomiesięcznego maksimum z połowy marca.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zboża na Matif znajdują się pod presją lepszych warunków pogodowych i zamknęły wtorek na poziomie zbliżonym do neutralnego. W Chicago ceny zbóż rosną głównie za sprawą problemów pogodowych. Susza panuje na wielu uprawach ozimej pszenicy, pogarsza się i tak zła kondycja upraw. Z powodu nadmiernych opadów i zimna mocno opóźnione są zasiewy amerykańskiej kukurydzy i zbóż jarych. Nie przesądza to jednak o utrzymaniu się wysokich cen w kolejnych miesiącach.

Przypominam, że rok temu sytuacja w USA wyglądała analogicznie. Kondycja pszenicy ozimej była podobnie zła a tempo zasiewów kukurydzy wolne, mimo to notowania zbóż w Chicago w lipcu 2013 spadły o blisko 30%. W tym roku doszedł jednak bardzo ważny nowy czynnik geopolityczny. Jest nim aneksja Krymu przez Rosję, która wsparła falę marcowych wzrostów na giełdowym rynku zbóż oraz obawa o dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie. Rosnące napięcie i niepokój o dostępność w przyszłości zbóż ukraińskich i rosyjskich na rynku międzynarodowym mogą się utrzymywać przez najbliższe tygodnie lub nawet miesiące. Jest to doskonały argument dla kapitału spekulacyjnego do gry na zwyżki cen.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Na razie Ukraina i Rosja eksportują swoje zboża bez przeszkód, wygrywając często konkurencję na rynku. Ukraina wygrała np. przetarg na dostawę 30 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej do Libii (informacja z wczoraj).

Perspektywy dla europejskich upraw zbóż są jak na razie dobre. Także w Rosji i na Ukrainie przewidywane są wyższe niż rok temu plony pszenicy (łagodna i krótka zima). Powinno to w znacznym stopniu zrekompensować niższy areał jesiennych zasiewów.

 

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl