| Autor: mikolaj

Nowy szczyt notowań kukurydzy na CBoT (30.04.2014)

Kukurydza na giełdzie w Chicago podrożała wczoraj 1,6% i ustanowiła nowy 8–miesięczny szczyt notowań (zamknięcie serii majowej). Pszenica amerykańska, po ponad 1% wzroście, zbliżyła się do swojego wielomiesięcznego maksimum z połowy marca.

Nowy szczyt notowań kukurydzy na CBoT (30.04.2014)

Zboża na Matif znajdują się pod presją lepszych warunków pogodowych i zamknęły wtorek na poziomie zbliżonym do neutralnego. W Chicago ceny zbóż rosną głównie za sprawą problemów pogodowych. Susza panuje na wielu uprawach ozimej pszenicy, pogarsza się i tak zła kondycja upraw. Z powodu nadmiernych opadów i zimna mocno opóźnione są zasiewy amerykańskiej kukurydzy i zbóż jarych. Nie przesądza to jednak o utrzymaniu się wysokich cen w kolejnych miesiącach.

Przypominam, że rok temu sytuacja w USA wyglądała analogicznie. Kondycja pszenicy ozimej była podobnie zła a tempo zasiewów kukurydzy wolne, mimo to notowania zbóż w Chicago w lipcu 2013 spadły o blisko 30%. W tym roku doszedł jednak bardzo ważny nowy czynnik geopolityczny. Jest nim aneksja Krymu przez Rosję, która wsparła falę marcowych wzrostów na giełdowym rynku zbóż oraz obawa o dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie. Rosnące napięcie i niepokój o dostępność w przyszłości zbóż ukraińskich i rosyjskich na rynku międzynarodowym mogą się utrzymywać przez najbliższe tygodnie lub nawet miesiące. Jest to doskonały argument dla kapitału spekulacyjnego do gry na zwyżki cen.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Na razie Ukraina i Rosja eksportują swoje zboża bez przeszkód, wygrywając często konkurencję na rynku. Ukraina wygrała np. przetarg na dostawę 30 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej do Libii (informacja z wczoraj).

Perspektywy dla europejskich upraw zbóż są jak na razie dobre. Także w Rosji i na Ukrainie przewidywane są wyższe niż rok temu plony pszenicy (łagodna i krótka zima). Powinno to w znacznym stopniu zrekompensować niższy areał jesiennych zasiewów.

 

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!