| Autor: redakcja1

Ocena stanu upraw

Według oceny GUS przeprowadzonej w połowie maja 2022 r. straty zimowe w obszarze zasiewów zbóż były nieznaczne.

Ocena stanu upraw
Areał zbóż ozimych w 2022 r. GUS ocenił na 4,4 mln ha, czyli niżej o 3,1% niż w roku ubiegłym. Powierzchnia uprawy pszenicy ozimej wyniosła 2,1 mln ha, żyta – 0,8 mln ha, pszenżyta – 1,2 mln ha, a jęczmienia ozimego – 0,3 mln ha. Stan zasiewów zbóż, tj. zarówno ozimych, jak i jarych w pierwszej dekadzie maja 2022 r. był lepszy niż w porównywalnym okresie 2021 r.

Stan zbóż ozimych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, a zbóż jarych – 3,5 stopnia kwalifikacyjnego, a więc o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego wyżej niż ocena zeszłoroczna, jedynie w przypadku owsa na poziomie oceny ubiegłorocznej.

W maju br. warunki agrometeorologiczne na terenie kraju nadal były zróżnicowane. Wzrost temperatury powietrza sprzyjająco wpłynął na rozwój roślin, jednak deficyt opadów deszczu w pierwszej połowie miesiąca doprowadził do przesuszeń gleby. W związku z tym potrzeby wodne upraw nie były w pełni zaspokojone. Występujące w trzeciej dekadzie maja br. opady deszczu pozytywnie wpłynęły na poprawę stanu plantacji zbóż jarych i ozimych. Kluczowy wpływ na plony w 2022 r. będą miały jednak warunki agrometeorologiczne w dalszym okresie wegetacji.


Tagi:
źródło: