| Autor: redakcja1

Od początku sezonu 2016/2017 ceny zbóż na giełdach utrzymują się na niskim poziomie

Ceny zbóż na giełdzie w Chicago były na jesieni mniejsze w porównaniu z tym samym okresem sezon wcześniej. Na CBoT notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie pod koniec listopada 2016 roku wynosiły 142,3 USD/t, a kukurydzy – 134 USD/t. Dla porównania w analogicznym okresie rok wcześniej było to odpowiednio: 169 USD/t i 146 USD/t.

Od początku sezonu 2016/2017 ceny zbóż na giełdach utrzymują się na niskim poziomie
Jak podaje FAMMU/FAPA, pod koniec listopada minionego roku na Euronext notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie wynosiły 162 EUR/t, a kukurydzy – 165 EUR/t. Dla porównania pod koniec listopada ubiegłego roku pszenica na Euronext w najbliższym kontrakcie kosztowała 176,5 EUR/t. Pomimo słabszych zbiorów tego gatunku w UE ceny pszenicy są mniejsze niż przed rokiem, na co wpływa poziom cen światowych. W przypadku kukurydzy poziom cen był zbliżony do tych z analogicznego okresu 2015 r.
 
Prognozy wiodących ośrodków analitycznych (USDA, FAO, IGC) wskazują na dobre wyniki tegorocznej produkcji zbożowej na świecie. Natomiast zbiory w UE były o 5% mniejsze niż w poprzednim sezonie.
 
Niemniej jednak prognozowany jest wzrost zapasów końcowych zbóż w ujęciu sezonu. Natomiast poziom rezerw zbożowych UE ma zmaleć o 5,65 mln ton w odniesieniu do stanu początkowego do 43,3 mln ton, przy czym spadek będzie dotyczył głównie pszenicy miękkiej.
 
Światowy bilans zbóż będzie ponownie komfortowy. Wysokie zbiory i zapasy pozostające z poprzedniego sezonu potęgują presję na obniżkę cen. Globalna produkcja pszenicy i kukurydzy w 2016 r. ma osiągnąć kolejne rekordy. W przypadku zbóż paszowych zbiory będą bardzo dobre, co w połączeniu z wysokimi zapasami oznacza ich wysoką podaż.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!