| Autor: redakcja1

Ogromny potencjał eksportowy Rosji

Rosja potrzebuje znaleźć nowe rynki zbytu dla zbóż, aby zwiększyć tempo eksportu i zmniejszyć presję na rynku krajowym powstałą po rekordowych zbiorach w 2016 roku w wysokości 119 mln ton – poinformował SovEcon.

Ogromny potencjał eksportowy Rosji
Jak wynika z danych rosyjskich służb celnych, w grudniu br. Rosja wysłała 3,18 mln ton ziarna w porównaniu do 4,05 mln ton w listopadzie ub.r. Powodem spowolnienia wywozu była sztormowa aura w portach oraz umocnienie się rubla w stosunku do dolara amerykańskiego, po tym jak Rosja dołączyła do porozumienia krajów OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy.
 
Zdaniem ekspertów, w styczniu br. rosyjski eksport zbóż jeszcze bardziej spowolni w ujęciu miesiąca do 2,4 mln ton, w tym 1,8 -1,9 mln ton pszenicy, 300 – 400 tys. ton kukurydzy oraz 100-150 tys. ton jęczmienia. Wyniki wywozu zbóż z Rosji w okresie od lipca ub.r. do końca stycznia br., czyli za pierwsze siedem miesięcy te
go sezonu wyniosły więc 23 mln ton, tj. nieznacznie więcej niż w analogicznym okresie sezon wcześniej.
 
Niemniej jednak taka wysokość sprzedaży na rynki zagraniczne nie zapewnia pozbycia się nadmiernych zapasów zbóż pozostających po zeszłorocznych, rekordowych zbiorach.
 
Dlatego też w celu uniknięcia nagromadzenia się rezerw zbożowych na koniec sezonu Rosja musiałaby utrzymywać tempo wywozu w wysokości 2,8 mln ton miesięcznie w okresie od lutego do lipca br. Jest to trudne zadanie, o ile w ogóle wykonalne. Według FAMMU/FAPA, tradycyjnymi rynkami zbytu dla rosyjskiego ziarna są kraje północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jednak w opinii ekspertów, odbiorcy ci nie będą w stanie sprowadzić i zużyć takiej ilości ziarna i zmniejszą zakupy począwszy od marca br.
 
Nadzieje Rosji na zwyżkę sprzedaży pszenicy na rynki azjatyckie nie zmaterializowały się w grudniu ub.r. Bangladesz, czołowy importer rosyjskiej pszenicy wśród krajów tego regionu, zredukował jej przywóz trzeci miesiąc z rzędu. Rosja rozpoczęła wysyłkę pszenicy do Chin, jednak do tej pory udało się sprzedać w tym kierunku jedynie 300 tys. ton. W grudniu zeszłego roku spowolnił również sporo wywóz kukurydzy do Korei Południowej. Także dostawy do Iranu, największego odbiorcy rosyjskiej kukurydzy w tym sezonie, mają się zmaleć w okresie zimowym.
 
Uwzględniając wszystkie te okoliczności SovEcon zrewidował wcześniejszą prognozę eksportu pszenicy o 500 tys. ton do 28,5 mln ton z uwagi na umocnienie się rubla w relacji do dolara amerykańskiego. Prognoza wywozu pszenicy została skorygowana w dół o 500 tys. ton do 28,5 mln ton, przede wszystkim ze względu na silną konkurencję ze strony dostawców z półkuli południowej.


Tagi:
źródło: