Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Optymistyczne prognozy wpływają na spadki cen zbóż (19-23.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków cen zbóż na giełdach. Wygląda na to, że...

Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków cen zbóż na giełdach. Wygląda na to, że zniżkowa tendencja się pogłębia wraz z coraz lepszymi perspektywami – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie kosztowała 197,3 EUR/t, a więc o 0,9% mniej niż tydzień wcześniej. Dwutygodniowy spadek notowań wyniósł już ponad 5%. W dalszym ciągu taniała również kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie czerwcowym zmalały przez tydzień o 1,1% do 176 EUR/t. Większe lub mniejsze spadki cen były zanotowane na wszystkich giełdach.
 
Według najnowszych prognoz, zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie zarówno w skali globalnej, jak i w samej Unii są optymistyczne. W majowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w górę wcześniejsze szacunki tegorocznej produkcji zbożowej w UE – z 297,9 mln ton do 298,8 mln ton. Korekta dotyczyła głównie kukurydzy, tj. wzrost z 65,1 mln ton do 65,9 mln ton oraz pszenicy zwyczajnej - z 137,2 mln ton do 137,4 mln ton.
 
Zdaniem analityków SG, odnotowane w ostatnim okresie opady deszczu w zachodniej i centralnej Europie poprawiły kondycję upraw zbożowych ozimych oraz jarych. Zasiewy kukurydzy przebiegały w większości w sprzyjających warunkach pomimo wilgotnej pogody. Jednakże utrzymująca się susza w północno-wschodniej Francji oraz w Hiszpanii nadal wzbudza obawy. natomiast zbyt obfite opady deszczu we Włoszech i Grecji powodują niepokój o jakość ziarna z tegorocznej produkcji. Dotyczy to przede wszystkim pszenicy miękkiej i twardej.
Ponadto do ostatnich zniżek notowań zbóż w kontraktach terminowych na giełdach przyczynia się konkurencja w eksporcie z krajów rejonu Morza Czarnego. W tym tygodniu pojawiła się zaskakująco dobra prognoza zbiorów w Rosji, która może osiągnąć nawet 100 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl