| Autor: redakcja1

Optymistyczne prognozy wpływają na spadki cen zbóż (19-23.05.2014)

Bieżący tydzień przyniósł kontynuację spadków cen zbóż na giełdach. Wygląda na to, że zniżkowa tendencja się pogłębia wraz z coraz lepszymi perspektywami – podaje FAMMU/FAPA.

Optymistyczne prognozy wpływają na spadki cen zbóż (19-23.05.2014)
Pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie na paryskiej giełdzie kosztowała 197,3 EUR/t, a więc o 0,9% mniej niż tydzień wcześniej. Dwutygodniowy spadek notowań wyniósł już ponad 5%. W dalszym ciągu taniała również kukurydza. Notowania tego gatunku w kontrakcie czerwcowym zmalały przez tydzień o 1,1% do 176 EUR/t. Większe lub mniejsze spadki cen były zanotowane na wszystkich giełdach.
 
Według najnowszych prognoz, zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie zarówno w skali globalnej, jak i w samej Unii są optymistyczne. W majowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w górę wcześniejsze szacunki tegorocznej produkcji zbożowej w UE – z 297,9 mln ton do 298,8 mln ton. Korekta dotyczyła głównie kukurydzy, tj. wzrost z 65,1 mln ton do 65,9 mln ton oraz pszenicy zwyczajnej - z 137,2 mln ton do 137,4 mln ton.
 
Zdaniem analityków SG, odnotowane w ostatnim okresie opady deszczu w zachodniej i centralnej Europie poprawiły kondycję upraw zbożowych ozimych oraz jarych. Zasiewy kukurydzy przebiegały w większości w sprzyjających warunkach pomimo wilgotnej pogody. Jednakże utrzymująca się susza w północno-wschodniej Francji oraz w Hiszpanii nadal wzbudza obawy. natomiast zbyt obfite opady deszczu we Włoszech i Grecji powodują niepokój o jakość ziarna z tegorocznej produkcji. Dotyczy to przede wszystkim pszenicy miękkiej i twardej.
Ponadto do ostatnich zniżek notowań zbóż w kontraktach terminowych na giełdach przyczynia się konkurencja w eksporcie z krajów rejonu Morza Czarnego. W tym tygodniu pojawiła się zaskakująco dobra prognoza zbiorów w Rosji, która może osiągnąć nawet 100 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!