| Autor: redakcja1

Ożywienie na światowym rynku ryżu

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacują, że globalna produkcja ryżu w 2016 r. zwiększy się o 0,9 proc. do poziomu 494,4 mln t, co świadczy o ożywieniu względem 2015 r., kiedy produkcja minimalnie zmalała. Wzrośnie światowa powierzchnia upraw ryżu o 0,7 proc. do 161,8 mln ha - podaje BGŻ BNP Paribas.

Ożywienie na światowym rynku ryżu

Rynek ryżu na świecie

Ryż jest zbożem o znaczeniu strategicznym, zarówno pod kątem ekonomicznym, politycznym, jak i społecznym. Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ryżem (IRRI) stanowi on podstawę wyżywienia dla połowy ludzi mieszkających na świecie.
 
Poza tym 90% globalnej produkcji ryżu nadal pochodzi z Azji. Przewiduje się, że jej poziom zwiększy się na tym kontynencie o 1% i wyniesie 447,6 mln t. Z uwagi na negatywne skutki El Nino prognozowane są z kolei słabsze zbiory ryżu w Ameryce Południowej oraz w Australii i Oceanii. Jednak z regionów tych pochodzi zaledwie 3% światowej produkcji tego zboża. Największymi producentami w dalszym ciągu pozostają Chiny i Indie, gdzie produkowane jest odpowiednio 144,6 mln t i 105,6 mln t ryżu.
 
Jak wynika z najnowszych szacunków, zawartych w raporcie FAO Food Outlook światowe zużycie ryżu w sezonie 2016/2017 zwiększy się o 1,3% do 502,6 mln t, głównie dzięki rosnącemu spożyciu. Ocenia się, że wyniesie ono 404,7 mln t, a więc o 1,3% więcej niż w poprzednim sezonie i będzie stanowiło ponad 80% całkowitego zużycia tego zboża. Średnie spożycie ryżu na świecie minimalnie wzrośnie do 54,6 kg per capita. Jednocześnie kontyngent tego zboża przeznaczony na pasze wyniesie 18 mln t i będzie koncentrował się przede wszystkim w Azji. W sezonie 2016/2017 globalne zużycie ryżu będzie przewyższać poziom światowej produkcji, w związku tym nastąpi spadek zapasów końcowych tego zboża o 5 mln t.
 
Niemniej jednak, największymi eksporterami ryżu są Indie, Tajlandia i Wietnam, a ich całkowity udział w wysyłce wynosi 64%. Światowy wywóz ryżu w 2016 r. zwiększy się o 0,4%, do 44,7 mln t, ale w dalszym ciągu nie przekroczy rekordowego poziomu z 2014 r.
 
Chiny, w prawdzie są czołowym producentem ryżu na świecie, ale nadal pozostaną też największym jego importerem. Na kolejnych miejscach wśród czołowych importerów są Nigeria i Filipiny. Łącznie na te trzy kraje przypada 25% globalnego przywozu ryżu.
 
Eksperci FAO przewidują, że produkcja ryżu w Unii Europejskiej w 2016 r. wyniesie 1,8 mln t, a import 1,9 mln t, a więc to o 27% więcej niż w roku 2015, co będzie stanowić 4,3% światowego importu.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!