| Autor: redakcja1

Dobre plony pszenicy w Polsce i UE

W swoim najnowszym numerze raportu "Strategie grains" firma Tallage szacuje przeciętne plony pszenicy w Unii Europejskiej na poziomie 5,82 t/ha – podaje Bank BGŻ.

Dobre plony pszenicy w Polsce i UE
W poprzednich kilku latach notowano gorsze wyniki, które wahały się w przedziale od 5,43 t/ha w 2012 r. do 5,74 t/ha w 2009 r. Najwyższe średnie plony będące na poziomie 8,81 t/ha prognozowane są w przypadku Holandii, która uprawia pszenicę na bardzo niewielkim areale. W tym roku średnie plony powyżej 7 t/ha osiągnąć mogły także: Belgia, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Dania.
 
Kraje wschodniej, południowej i północnej części UE mają sporo mniejsze przeciętne plony. Wśród krajów, które wstąpiły do UE razem z Polską, zdecydowanie najwyższe plony notowane są w Czechach - w 2013 r. na poziomie prawie 5,6 t/ha, czyli blisko średniej unijnej. Jednakże Polska otrzymuje średnie znacznie niższe plony niż Czechy, ale w odniesieniu do innych krajów regionu, wyprzedza ją jeszcze tylko Słowenia.
 
Zdaniem ekspertów Tallage w 2013 roku roku w Polsce przeciętne plony pszenicy mogły wynieść 4,39 t/ha. Jest to o 4,5% więcej niż oceniane plony w roku minionym na poziomie 4,20 t/ha i o 7,6% wyższe niż średnie plony w ostatnich pięciu sezonach w granicy 4,08 t/ha.
 
Jeśli te prognozy potwierdzą się, to tegoroczne plony pszenicy w Polsce byłyby najwyższe w historii, gdyż przekroczyłyby dotychczasowy rekord z 2004 r., kiedy średnio w skali kraju osiągnięto plony pszenicy w wysokości 4,28 t/ha.
 
Według "Przedwynikowego szacunku produkcji upraw rolnych" GUS plony pszenicy ozimej mogły wynieść 4,52 t/ha, a pszenicy jarej 3,44 t/ha, czyli odpowiednio o 9 i 14% więcej niż przeciętnie w latach 2006-2010. Niemniej jednak, można zauważyć, że plony uległy znacznemu zwiększeniu nie tylko w tym roku, ale że stopniowy wzrost plonów stanowi tendencję długookresową. Niewątpliwie trend ten wspierają obserwowane w ostatnich kilku latach wysokie ceny zbóż.
 
Odkąd w sezonie 2007/2008 ceny podstawowych surowców rolnych gwałtownie wzrosły z uwagi na "kryzys żywnościowy", poprawiła się rentowność produkcji zbóż i roślin oleistych. Co prawda w sezonach 2008/2009 i 2009/2010 ceny mocno spadły, choć od drugiej połowy 2010 roku ponownie wzrosły do bardzo wysokiego poziomu, tym samym ustanawiając nowe rekordy - w Polsce ceny pszenicy najwyższe były w styczniu 2013 r.
 
Poza tym gospodarze dysponowali rosnącymi płatnościami bezpośrednimi, a niektóre gospodarstwa również środkami pomocowymi na inwestycje. To wszystko powoduje, że większe jest wykorzystanie nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, nowoczesnych maszyn i kwalifikowanego materiału siewnego w produkcji zbóż – podkreśla Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło: