| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.02.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie marcowym kontynuowała zniżki i przez tydzień straciła o 3,5% do 158,8 Euro/t, a w ciągu 2 tygodni o 3,2% - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (1-5.02.2016)

Notowania pszenicy

Notowania pszenicy znalazły się na poziomie najmniejszym od prawie 5 miesięcy w wyniku umocnienia kursu Euro względem dolara amerykańskiego, co dało poziom najwyższy od 3 miesięcy. To z kolei pogarsza perspektywy eksportu przy obawach o duży poziom zapasów w UE pod koniec sezonu.

Ceny zbóż - czytaj więcej

W omawianym tygodniu Algieria zamówiła 840 tys. ton pszenicy, ale po bardzo niskiej cenie wynoszącej 178 USD/t. Natomiast we wtorek egipski GASC anulował przetarg na pszenicę z uwagi na obecność sporyszu we francuskiej pszenicy. Potem handlowcy oczekiwali na ewentualną decyzję Egiptu, który jest kluczowym importerem pszenicy, co do zaostrzenia fitosanitarnych zasad przywozu ze względu na chęć eliminacji tego typu zanieczyszczeń. Obniżkom cen pszenicy w UE nie pomogło bardzo małe umocnienie cen kontraktów terminowych na pszenicę w Chicago, za sprawą spowolnienia eksportu z USA.

Notowania kukurydzy

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na marzec w ciągu tygodnia zmniejszyła wartość o 1,3% do 152,5 Euro/t wobec 155 Euro/t przed 2 tygodniami wbrew nastrojom dla notowań kukurydzy w Chicago. Firma analityczna Informa Economics skorygowała w górę szacunki wiosennych zbiorów kukurydzy w Argentynie do 26 mln ton, co powinno przyczynić się do poprawy światowego bilansu tej uprawy.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!