| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (11-15.04.2016)

W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na Euronext nieznacznie się umocniły w stosunku do końcem poprzedniego tygodnia. Kukurydza w kontrakcie czerwcowym zdrożała o 0,6% do 156,3 EUR/t, a pszenica w najbliższym kontrakcie o 0,3% do 153,8 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (11-15.04.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Aktualnie ruchy cen na giełdach nie są powodowane czynnikami fundamentalnymi - perspektywami wysokich zbiorów, czy również przewidywaniami wysokich zapasów i „ciężkiego” bilansu zbóż na świecie w następnym sezonie. Prawdopodobnie kluczowym czynnikiem „zwyżkowym” mogły być znaczne zwyżki notowań zbóż w kontraktach na giełdach amerykańskich, wiązane głównie z agresywnymi działaniami funduszy. Poza tym mogły się do tego przyczynić rekordowe wyniki tygodniowego wywozu pszenicy miękkiej z UE.
 
W tym tygodniu KE wydała licencje na wysyłkę aż 1,15 mln ton ziarna tego gatunku, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie. Licencje przyznane dla Francji wyniosły 385,504 tys. ton, co podnosi wysokość francuskiego dostaw pszenicy do krajów trzecich w tym sezonie do 7,78 mln ton.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej

Odbicie notowań ropy skłoniło fundusze do ostrzejszego inwestowania na rynku surowców rolnych na CBoT. Według analityków, fundusze dostrzegły w kontraktach na soję i kukurydzę potencjalne źródło zysku, związane z przewidywaną znaczną zmiennością cen. Handlowcy szacuję, że tylko w miniony wtorek i środę fundusze zakupiły 37 tys. kontraktów na soję i 55 tys. kontraktów na kukurydzę. Tym samym fundusze mogą aktualnie być w posiadaniu 130 tys. kontraktów długich na soję, gdzie 5 kwietnia br. były w posiadaniu jedynie 34,7 tys. kontraktów tego typu kontraktów. Prawdopodobnie doszło również do zmniejszenia liczby pozycji krótkich na kukurydzę, które w zeszłym tygodniu wynosiły 216,539 tys. kontraktów.

Z innych czynników mogących mieć wpływ na spadkowe tendencje na CBoT wymienia się niekorzystne warunki pogodowe dla upraw zbożowych w Argentynie, gdzie deszcze mogą negatywnie wpłynąć na zbiory pszenicy, które już są opóźnione z tego powodu.
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, na rynku międzynarodowym zaobserwowano zakupy 45,5 tys. ton pszenicy australijskiej przez Koreę Południową i 127,62 tys. ton przez Japonię pszenicę z USA, Kanady i Australii.Tagi:
źródło: