| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (15-19.02.2016)

Bieżący tydzień przyniósł pogłębienie się trendu zniżkowego na paryskiej giełdzie - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (15-19.02.2016)

Notowania zbóż

Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na Euronext zmniejszyły się o 2,5% do 146 EUR/t, a pszenicy o 1,5% do 152,8 EUR/t. W połowie tygodnia wystąpiło wprawdzie krótkotrwałe odbicie cen w górę, później jednak powróciły one do zniżek. Było to odzwierciedleniem wzrostów na CBoT. Ogólnie jednak sytuacja na unijnym rynku zbóż i perspektywy na następny sezon są dobre.
 
Jak wynika z danych Strategie Grains, uprawy zbóż ozimych w UE są raczej w dobrej kondycji, a straty mrozowe zaobserwowane w takich krajach jak Polska czy Litwa nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty. Na poziom cen poza wysokimi zapasami i dobrymi perspektywami na następny sezon wpływa również ostra konkurencja wśród eksporterów.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej

W obrębie tygodnia notowania zbóż w kontraktach terminowych na CBoT minimalnie się umocniły. Notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie zwiększyły się przez ostatni tydzień o 1,9% do 143,9 USD/t, a pszenicy o 1% do 169,8 USD/t. Zwyżki te są jednak krótkotrwale. Nie były one spowodowane czynnikami fundamentalnymi. Bardzo możliwe, że wpłynęło na to odbicie na rynkach finansowych, co zainspirowało fundusze do wykupu części pozycji krótkich.

Bilans zbożowy w skali światowej jest jednak dalej relatywnie „ciężki”. Warunki pogodowe dla upraw zbożowych na kontynencie Ameryki Południowej są dobre.

Ceny ropy w dalszym ciągu utrzymują się na niskim poziomie, co rzutuje na kurs rubla i konkurencyjność rosyjskiej pszenicy w wywozie. W połowie tygodnia wprawdzie notowania tego surowca kluczowego dla globalnej gospodarki nieznacznie się zwiększyły po pojawieniu się w mediach doniesień o prowadzonych rozmowach pomiędzy czołowymi wydobywcami ropy. Ich celem miało być zawarcie porozumienia dotyczącego zamrożenie wydobycia na poziomie ze stycznia br. Do warunkowego porozumienia czterech krajów: Rosji, Arabii Saudyjskiej, Kataru i Wenezueli nie przystąpił jednak Iran. To spowodowało powrót cen ropy do poprzednich poziomów. Niektórzy analitycy przewidują kontynuację zniżkowego trendu notowań ropy nawet do 20 USD za baryłkę.Tagi:
źródło: