| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.04.2016)

W tym tygodniu w kontraktach terminowych przeważały zwyżki.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (18-22.04.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Jak podaje FAMMU/FAPA, kukurydza w kontrakcie czerwcowym na paryskiej giełdzie podrożała przez ostatni tydzień o 4,3% do 163 EUR/t, a pszenica w kontrakcie majowym nieznacznie potaniała – o 0,3% do 153,3 EUR/t. Na CBoT, notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie umocniły się o 7,8% do 182,2 USD/t, a kukurydzy – o 2,8% do 151,4 USD/t.
 
Panuje przekonanie, że ostatnie zaskakujące wzrosty cen giełdowych zbóż nie były uzasadnione czynnikami fundamentalnymi, a raczej odzwierciedlały agresywne działania funduszy na rynkach rolnych. Aktualna sytuacja jest dobrą ilustracją jak bardzo nieprzewidywalne są ruchy cen na giełdach towarowych. Notowane zwyżki mogłyby być uzasadnione ewentualnie niższą dostępnością zbóż przed zbiorami, jednak w tym sezonie taka sytuacja nie ma miejsca.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Jedynym czynnikiem mogącym ewentualnie częściowo tłumaczyć obecne wzrosty cen giełdowych poza działaniami funduszy, które prawdopodobnie grają teraz pierwsze skrzypce, są deszcze w Argentynie i niepewna politycznie sytuacja w Brazylii.

W dłuższej perspektywie jednak, przy utrzymujących się bardzo optymistycznych przewidywaniach zbiorów na półkuli północnej, stwierdzonym wysokim stanie zapasów, ostrej konkurencji w wysyłce, czeka nas kolejny nadwyżkowy sezon i obniżki cen. Czynnikiem kluczowym będzie oczywiście przebieg warunków pogodowych w okresie pozostającym do żniw.Tagi:
źródło: