| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (2-6.05.2016)

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym po ubiegłotygodniowej stabilizacji kontynuowała zniżki i przez tydzień staniała o 1,6% do 150,5 Euro/t, a przez 2 tyg. o 1,8% w wyniku sporych zapasów i dobrych perspektyw na zbiory w br. w Unii - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (2-6.05.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Z drugiej strony ceny pszenicy wspierał stabilny wywóz z Francji do Maroka i Algierii, przy czym dodatkowo w poniedziałek Arabia Saudyjska nabyła na przetargu 620 tys. ton pszenicy.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Spadkowe tendencje dla pszenicy w Chicago, gdzie kontrakt majowy przez tydzień potaniał o 4,7% na skutek poprawy perspektyw plonowania pszenicy na amerykańskich równinach też wpływały studząco na giełdowe nastroje dla pszenicy w Unii. Perspektywy zbiorów pszenicy na Północnej Półkuli są dobre, a wielka światowa jej podaż utrzymuje się i jest najistotniejszym czynnikiem dławienia jej wartości.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na czerwiec przez tydzień potaniała o 2,1% do 161,5 Euro/t, przy czym przed 2 tygodniami było to 163 Euro/t, tym samym ulegając optymistycznej perspektywie dla produkcji upraw zbożowych w Unii i w rejonie Morza Czarnego. Kukurydza podążała również za 3,9% spadkiem wartości kontraktu majowego kukurydzy w Chicago.Tagi:
źródło: